„Vypadni, ty smradlavá muslimko!“ nebo: „Co kdyby sis vys*ala voko, ty omotaná s*ačko!“ To jsou jen některé z nenávistných komentářů, jejichž terčem se minulý týden stala arizonská demokratická kandidátka na senátorku Deedra Abboud, a to z důvodu svého muslimského vyznání. Bylo jich tolik, že si jich všiml také její republikánský rival a aktuální senátor Jeff Flake, který se jí veřejně na svém Twitteru zastal. A za svou lidskou a férovou reakci sklízí obdiv a uznání.
Deedra Abboud minulý týden na svém FB profilu zveřejnila status vyzývající k oddělení státu od náboženství. „Vláda by byla oproštěna od vlivu náboženství a náboženství by bylo ušetřeno intervencí státu,“ napsala. Právě tento post vzbudil mezi uživateli vlnu nenávistných útoků. „Jdi do haj*lu, ty muslimská d*vko,“ napsal jeden z nich. Řada dalších diskutérů se proto rozhodla kandidátku v odrážení nenávistných komentářů a zpráv podpořit. A jeden z nich všechny příjemně překvapil.
Republikánský senátor Jeff Flake totiž o den později na svém Twitteru napsal: „Vydržte, Deedro. Mrzí mě, čím si musíte procházet. Napříč Arizonou je spousta skvělých lidí. Určitě je potkáte.“ Deedra Abboud senátorova slova v dalším tweetu ocenila. „Skvělí Arizoňané si takového chování zaslouží více,“ napsala mimo jiné. V rozhovoru pro server Rafinery29 následně uvedla, že ji jeho reakce učinila hrdou na to, že je Arizoňankou i Američankou. „Bránění svobody ostatních, aby byli tím, kým chtějí být, je přesně podstatou naší země. To je pravé vlastenectví,“ uvedla. Dodala však, že přestože mu za jeho postoj tleská, je důležité si uvědomit, že by se on i jeho kolegové měli zasadit o to, aby takové projevy nešli od samotných politiků, včetně jeho spolustraníků.
A Flakův postoj oceňují také četní uživatelé sociálních sítí. Jeho tweet nasbíral bezmála 27 tisíc lajků. „Bravo, slušnost by vždy měla být normou. Děkuji, že jste ukázal kus slušnosti,“ píše jeden z nich. Jiní přidali, že by měl tomuto chování naučit také svého spolustraníka prezidenta. I pod jeho příspěvkem však našla prostor řada trollů k šíření nenávistných projevů vůči muslimům.
Dosavadní aktivistka Deedra Abboud čelí podobným útokům už od počátku ohlášení své kandidatury. Sama říká, že s nimi počítala. „Věděla jsem od samého začátku, že se tohle nabízí a přijala jsem to, protože to je součástí diskuse, kterou my nevedeme. My jako země jsme se nepostavili a neřekli: ‚Je pro nás nepřijatelné, abychom se takto k sobě chovali,“ uvedla. A doplňuje, že situace je nejhorší za patnáct let, po které se věnuje aktivismu, včetně dnů po 11. září. „Za prvé proto, že dnes máme sociální média. Takže lidé velmi rádi napadají druhé, nálepkují je,“ říká. „Zadruhé se hned po 11. září postavila spousta lidí, včetně volených zástupců a organizací, a řekli: ‚Ne, tohle není v pořádku‘,“ pokračuje a dodává, že dnes to není o tom, že by volení zástupci nebyli slyšet, ale naopak takovou rétoriku často sami používají.
Její slova potvrzují také statistiky organizace CAIR za první půlrok letošního roku. Útoků na Američany muslimského vyznání podle nich rapidně přibývá. Oproti stejnému období loňského roku vzrostl jejich počet o 91 %.
Foto: FB Deedra2018