Z nevyužitých PET lahví postavil domek pro svou babičku. Dnes je staví pro UNHCR

Obrázek: petdomy-small

Tateh postavil první dům, který v průměru sestává z 6000 lahví, pro svou nemohoucí babičku. Začátkem roku pak společně s UNHCR pracoval na vytvoření prvních 25 domků pro ty nejpotřebnější v pěti tamních uprchlických táborech. Za svůj inovativní přístup a nasazení se také stal Osobností roku 2016, které vyhlašuje jeden z lokálních časopisů, a vysloužil si od místních úsměvnou přezdívku Majnoun al qarurat, neboli blázen s lahvemi.

petdomy1

Foto: Russell Fraser / UNHCR

  

Tateh, který je držitelem magisterského diplomu v oblasti energetické efektivity ze španělské univerzity, se narodil a žije v uprchlickém táboře Awserd v jihozápadním Alžírsku. Ten je jedním z místních táborů pro lidi ze skupiny Sahrawi (doslova „pouštní lidé“), kteří museli opustit své domovy následkem (https://en.wikipedia.org/wiki/Sahrawi_refugee_camps) Západosaharské války (https://en.wikipedia.org/wiki/Western_Sahara_War) a uvízli po desetiletí právě na území jihozápadního Alžírska. Když Tateh neúspěšně pracoval na vyvinutí energeticky šetrného domu, zbyl mu bezpočet plastových lahví, které zamýšlel využít pro realizaci střešní zahrádky na pěstování sazenic. „Říkal jsem si, co bych s nimi mohl udělat,“ říká. „A pak jsem si vzpomněl na dokument, který jsem zhlédl při studiích, o využití PET lahví při stavbě domu. A říkal jsem si, proč to nezkusit,“ pokračuje. (http://www.unhcr.org/news/latest/2017/1/5874c2dd4/bottled-sand-builds-better-homes-sahrawi-refugees.html)

 

Lepší odolnost proti nepřízni pouštního počasí

 

Jak se ukázalo, materiály jako hlína nebo nepálené cihly, ze kterých se běžně domovy lidí Sahrawi staví, jsou pro některé extrémní projevy počasí v poušti nevhodné. Naopak Tatehova metoda dokáže odolat extrémním lijákům, které opakovaně oblast v posledních letech zasáhly, ustojí také silné pouštní bouře. „Po prudkých lijácích v říjnu 2015, které zničily desítky tisíc přístřešků z vepřovic, spolupracovala UNHCR společně se Sahrawi na zlepšení stavebních technik, aby odolaly nepřízni tamního počasí,“ uvádi Juliette Murekeyisoni z UNHCR. „Podporovali jsme užití cihel zpevněných betonem, dnes podporujeme užití plastových lahví,“ doplňuje. (http://www.unhcr.org/news/latest/2017/1/5874c2dd4/bottled-sand-builds-better-homes-sahrawi-refugees.html)

 

6000 lahví mění život

 

Tateh postavil první dům, který v průměru sestává z 6000 lahví, pro svou nemohoucí babičku. (http://www.huffingtonpost.com/entry/tateh-lehbib-breica-refugee-plastic-bottles-houses-algeria_us_591c586ce4b0a7458fa49711) Začátkem roku pak společně s UNHCR pracoval na vytvoření prvních 25 domků pro ty nejpotřebnější v pěti tamních uprchlických táborech. Za svůj inovativní přístup a nasazení se také stal Osobností roku 2016, které vyhlašuje jeden z lokálních časopisů, a vysloužil si od místních úsměvnou přezdívku Majnoun al qarurat, neboli blázen s lahvemi. (http://www.unhcr.org/news/latest/2017/1/5874c2dd4/bottled-sand-builds-better-homes-sahrawi-refugees.html