Indický korunní princ Manvendra Singh Gohil, který se jako jediný princ na světě netají svou sexuální orientací, otevírá svůj palác LGBT lidem, kteří čelí příkoří ze strany svého okolí. A to v zemi, ve které je od roku 2013 sexuální kontakt mezi lidmi stejného pohlaví opět nelegální. Příběh samotného prince není jen růžový, a proto ví, čím si mohou lidé procházet. Jeho rodiče se ho totiž po jeho veřejném coming outu v roce 2006 zřekli. „Lidé stále čelí velkému tlaku od svých rodin, když se vyoutují. Buď jsou nuceni se oženit či vdát, nebo jsou vyhozeni z domova,“ uvedl pro Reuters. „Často nemají kam jít, kde získat podporu,“ dodal. To má právě speciální centrum v jeho paláci změnit.
Na pozemku o výměře více než 60 kilometrů čtverečních, který se rozkládá kolem princova paláce, chce pravděpodobný gujaratský následovník trůnu vybudovat řadu nových objektů, které by sloužily jako azyl pro ty, kteří se dostali na základě odhalení své sexuální orientace nebo pohlavní identity do potíží. Objekt bude spravovat jeho charitativní organizace The Lakshya Trust, kterou založil právě po svém coming outu. Věnuje se podpoře LGBT lidí a vzdělávání v oblasti prevence HIV. „Nebudu mít potomky, tak jsem si říkal, proč toto místo nevyužít k nějakému dobrému účelu,“ řekl ke své motivaci. Místo bude poskytovat těm, kteří se ocitnout v nouzi, útočiště v několika pokojích. Důležitou součástí však bude také vzdělávání. Pro muže a ženy z LGBT komunity budou k dispozici kurzy angličtiny nebo rekvalifikace, která jim má dát následně více šancí na pracovním trhu a tím také možnost postavit se po čase na vlastní nohy.
Dvaapadesátiletý princ Gohil pro Reuters uvedl, že už nyní probíhají na paláci, který byl vystavěn jeho předky roku 1927, renovace. Budují se například solární panely, které mají zajistit energickou soběstačnost objektu. Na části pozemku v okolí paláce princ plánuje vytvořit několik polí, na kterých by se pěstovaly bio potraviny. Provoz centra bude hrazen z crowdfundingové kampaně a sbírky.
Neúnavný bojovník
Od veřejného odhalení své orientace se korunní princ stal hlasitým bojovníkem za práva sexuálních menšin, o to více po roce 2013, kdy se vrátil v platnost zákon 377 zakazující stejnopohlavní sexuální styk. Ten pochází z koloniální doby a jeho původ se datuje k roku 1861. Přestože v létě loňského roku indický nejvyšší soud vynesl přelomový verdikt říkající, že člověk nemůže být na základě své sexuální orientace jakkoliv diskriminován, zákon platí nadále. Podle aktuálních informací by měl být však brzy podroben revizi.
Společenská smrt
Manvendra Singh Gohil je přesvědčený o tom, že jedním z hlavních problémů, kterým lidé s menšinovou orientací v jeho domovině čelí, je právě sociální izolace. „V Indii máme rodinný systém a jsme vnitřně nastaveni být s našimi rodiči. Ve chvíli, kdy se vyoutuješ, ti je řečeno, že budeš vyhozen a společnost tě bude bojkotovat. Stane se z tebe vyvrhel. Mnoho lidí je na svých rodičích také finančně závislých,“ řekl princ v rozhovoru pro IBT. „Rád bych dal lidem sociální i finanční podporu, takže ti, kteří se rozhodnou pro coming out, nebudou nést takové následky. Budou mít svůj podpůrný systém. Nepocítí rozdíl, pokud budou vyděděni,“ popisuje své plány.
Princ Manvendra Singh Gohil se svým partnerem
Jeho nasazení oceňují také mnozí indičtí aktivisté, kteří uvádějí, že právě jeho vysoké postavení a sledovanost napomáhá zviditelňování problematiky a změnám ve společnosti. I přesto, že takové centrum vznikne, podle některých z aktivistů mnoho problémů stále přetrvá. „Máme štěstí, že v Dillí a Bombaji je mnoho LGBT friendly míst. V menších městech tolik takových míst není a to jsou ty, kde jsou nejvíce potřeba,“ uvádí Harish Ier, aktivista a moderátor rozhlasového pořadu věnovaného záležitostem LGBT komunity. Centrum však může být dobrým odrazovým můstkem a krokem k dalším podobným iniciativám.
Foto: Facebook Manvendry Singha Gohila