Svou vzácnou krev po 60 letech daroval naposledy. Zachránil přes 2 miliony miminek

Obrázek: harrison-krev-small

Jednaosmdesátiletý James Harrison z Austrálie v květnu letošního roku naposledy daroval krev. Činil tak po dobu šedesáti let, během nichž daroval krev (krevní plazmu) neuvěřitelných 1173 krát. Odhaduje se, že tím zachránil 2,4 miliony novorozenců, protože jeho krev obsahuje vzácné protilátky.

Když bylo Harrisonovi čtrnáct, prodělal těžkou operaci hrudi, při níž mu byla odebrána jedna plíce a musel strávit tři měsíce v nemocnici. Později zjistil, že přežil především díky obrovskému množství darované krve. Tehdy se rozhodl, že se sám stane dárcem. Australské zákony nařizovaly, že dárci krve musí mít nejméně osmnáct let. Harrison si tak musel čtyři roky počkat, ale ani tak na svůj slib nezapomněl. Od té doby daroval krev pravidelně téměř každý týden po dobu 60 let. Celkem tak daroval krev 1173 krát, díky čemuž se zapsal také do Guinnessovy knihy rekordů.

Největší přínos Harrisonova dárcovství spočívá ve vzácnosti jeho krve. Nedlouho poté, co se dárcem stal, lékaři zjistili, že má unikátní protilátky, které poté využili k vývoji injekce s názvem Anti-D. Ta bojuje proti takzvané hemolytické nemoci novorozence, při níž krev těhotné ženy napadá krevní buňky plodu, což může vést k poškození mozku i smrti novorozence.


Jednou z klasifikací krevního typu je dělení na faktor Rh pozitivní (Rh+) a Rh negativní (Rh-), kdy většina světové populace je Rh pozitivní. Nemoc se rozvine, pokud má žena krev Rh negativní a plod naopak Rh pozitivní, zděděnou po svém otci. Pokud má totiž matka zvýšenou „citlivost” na Rh pozitivní krev, například kvůli předchozímu těhotenství s Rh pozitivním dítětem, může produkovat protilátky, které ničí krevní buňky plodu, jelikož je vnímají jako cizí. Anti-D injekce vyvinutá i díky Harrisonovi brání matce s Rh negativní krví, aby její tělo vybudovalo tyto protilátky namířené proti plodu během těhotenství.

Národní hrdina

„V Austrálii až do roku 1967 umíraly doslova tisíce novorozenců každý rok a lékaři nevěděli proč. Bylo to příšerné,” řekla CNN Jemma Falkenmire z australského Red Cross Blood Service. „Ženy měly mnoho samovolných potratů a miminka se rodila s poškozením mozku.” Dnes už se ví, že to byla právě hemolytická nemoc novorozence, která toto způsobovala, a velkou zásluhu na boji s touto nemocí má James Harrison.

Ačkoliv si lékaři nejsou zcela jisti, proč má Harrison tento vzácný typ krve, domnívají se, že by to mohlo být i díky transfuzím, které dostal ve čtrnácti letech po své operaci. Harrison je jedním z méně než 50 lidí v Austrálii, o kterých se ví, že tyto protilátky mají. „Každý pytlík krve je vzácný, ale Jamesova krev je obzvlášť výjimečná. Jeho krev se používá k výrobě léku, který se podává matkám, jejichž krev by mohla napadnout jejich nenarozené děti. Každá dávka Anti-D vyrobená v Austrálii pochází z Jamesovy krve,” řekla Falkenmire. „A více než 17 % žen v Austrálii je tímto ohroženo, takže James pomohl zachránit mnoho životů.”

harrison krev 2

Odhaduje se, že Harrison tímto zachránil 2,4 milionu novorozenců. A je mezi nimi dokonce i Harrisonova dcera Tracey Mellowship, která vakcínu sama obdržela. „Výsledkem je, že můj druhý vnuk se narodil zdravý,” řekl televizi CNN James Harrison. „Děkuji ti, tati, za to, že jsi mi dal šanci mít dvě zdravé děti - tvé vnuky,” napsala Mellowship ve svém facebookovém komentáři. „Je úžasný pocit, že jste zachránili život. A že jste jich vlastně zachránili ještě mnohem více,” říká Harrison, který je dnes považován za národního hrdinu. Získal několik ocenění, včetně medaile Řádu Austrálie, jedno z nejprestižnějších tamních vyznamenání. „Cítím se docela pokorně, když říkají ,och, ty jsi udělal tohle nebo ty jsi udělal tamto, nebo ty jsi hrdina’,’” říká Harrison. „Je to něco, co mohu udělat. Je to jeden z mých talentů.”

harrison krev 1

Nyní Harrison daroval krev naposledy, protože v Austrálii není dárcovství povoleno po 81. roce života. Mezi těmi, kdo se přišli podívat na jeho poslední darování, byli i Michelle Dibbs s manželem Edwinem a mladou dcerou Eloise, které Harrisonova krev zachránila život. Eloise měla negativní typ krve, a její matka pozitivní, takže Michelle musela přijmout dvě injekce Anti-D během těhotenství. „Chci jen říct ,děkuji vám’. Děkuji vám Jamesi, jste úžasný člověk,” řekla Dibbs.

Falkenmire a mnoho dalších nyní doufá, že se najdou lidé s podobnými protilátkami v krvi a rozhodnou se svou krev darovat. „Vše, co můžeme dělat, je doufat, že se najdou lidé dost štědří na to, to udělat, a tak nesobecky, jako to dělal on,” uzavírá Falkenmire.

Foto: Australian Red Cross Blood Service