„Nezáleží na tom, jak vypadáš, odkud pocházíš, na tvém náboženství nebo barvě kůže. Všichni jsme lidské bytosti. A máme rádi skateboarding,” říkají zakladatelky první skateboardingové dívčí komunity v Jeruzalémě. Říkají si Jerusalem Skater Girls a jejich cílem je překlenout náboženské stigma a změnit pohled na ženy v konzervativní části izraelské společnosti. Na jejich snahu nyní upozorňuje David Suchar pomocí výstavy fotografií, jejíž vernisáž proběhne 26. října.
Jeruzalém může být při pohledu zvenčí vnímán jako nebezpečné místo zasažené izraelsko-palestinským konfliktem nebo jako místo ovládané ultraortodoxními Židy. Tyto pohledy se snaží změnit dívky z Jerusalem Skater Girls. V době, kdy Maayan Levi, dívka marockého původu, a Paola Ruiloba, která má panamský původ, skupinu vytvořily, snad žádná žena skate park v Jeruzalémě nenavštěvovala. „Když jsem se před osmi lety rozhodla skupinu založit, byla jsem jediná dívka, která v Jeruzalémě bruslila," říká 24letá studentka Maayan. Dnes má JSG tucet členů a skupina se stále zvětšuje. I když jí v cestě stojí mnohé překážky.
Pro ženy příliš výstřední
V Jeruzalémě je JSG jedinou skate skupinou, která nemá žádné sponzory a není ani zvána na oficiální soutěže. Pro Mayaan je vysvětlení jednoduché: tento sport je stále vnímán jako příliš výstřední pro ženy. „Spousta lidí považuje skateboarding za mužský sport a prostě nás jednoduše neberou vážně," vysvětluje Mayaan.
Dívky ale věří, že dokáží změnit postoje ve městě, a tak v loňském roce uspořádaly první skateboardingovou soutěž pro ženy. Těch se zúčastňují i muži jezdící na skatu a vyjadřují tak kolegyním podporu. „Když kluci chodí na naše akce, opravdu nám tím pomáhají,” říká Paola. „A pro mě je také důležité, že na akce chodí i lidé ze všech sektorů a čtvrtí, dokonce i ti, kteří žijí v jiných městech,” dodává.
Skateboarding jako „akt míru“
Zakladatelky komunity jsou právem hrdé na to, že společně daly vzniknout platformě, jež dnes spojuje dívky napříč společností bez ohledu na to, v co věří. Každá dívka, ať už jde o křesťanku, židovku nebo muslimku, má prostor pro sebevyjádření. „Jsme tu takový mix na jednom místě. Někomu to může připadat divné, jak je to vůbec možné. Někdo tu mluví arabsky, ale my se víceméně nebavíme, prostě si pomocí rukou ukazujeme, co dělat, protože holky tu mluví různými jazyky,” říkají dívky ve vznikajícím dokumentu Davida Suchara. „A takto je to v Jeruzalémě, tři náboženství na jednom místě. A všechny se sejdeme a jezdíme, zkoušíme triky,” pokračují. „Skate park je naše ‘bezpečné místo’, kde padají bariéry, a my se můžeme setkávat kvůli naší vášni. Skate je náš akt míru," uzavírá Maayan.
Příběhy dívek na prknech s kolečky se rozhodl vyprávět David Suchar. Fotografie budou k vidění od 26. října v prostorách pražské prodejny Footshop. Spolu s výstavou bude představen i trailer k dokumentárnímu filmu o JSG.
Foto: FB JSG