16letého Kevina inspirovala online videa k aktivitě. Lidé bez domova dnes i díky němu mají práci

Obrázek: sd-kevin-small

Kevin Barber, 16letý student střední školy z amerického San Diega, dostal při sledování videí TED Talk nápad. Proč by program pro lidi bez domova, o kterém byla v jednom z videí řeč, nemohl fungovat i v San Diegu? „Vypadalo to opravdu jednoduše a výsledky programu byly ohromující,“ svěřil se Kevin pro CNN. Po konzultaci s lékařem, který o lidi bez domova pečuje, a spolu se svojí matkou se pak vydal za vedením města, aby společně rozjeli program „Wheels for Change“, díky kterému lidé žijící v ulicích San Diega získají práci.

sd kevin 5

Jak program funguje? Lidé žijící v útulku vyzvedává dodávka a vozí je na místo, kde je zapotřebí úklid. Starají se o čistotu a pořádek ve městě, sbírají lahve a odpadky, což vítají i majitelé místních podniků, kteří je v jejich aktivitě podporují chválou, potleskem nebo třeba i občerstvením. Pracovníci dostávají zaplaceno 11,5 dolarů za hodinu, Kevinova matka projektu natolik věří, že na platy pracovníků věnovala v rámci pilotních 6 měsíců vlastní peníze. Město nyní zvažuje, že pokračování projektu zafinancuje a místní politici také Wheels of Change chválí. „Je to pro všechny úspěch,“ řekl městský radní Scott Sherman pro CNN. Připouští také, že práce lidí bez domova značně ulehčuje velmi vytíženým městským službám, které samy na pořádek ve městě nestačí.

Bob McElroy, z organizace Alpha, která je do projektu také zapojena, uvedl, že dopad na ulice města i na samotné pracovníky je viditelný ihned. „Je to tak léčivé pro lidi, kteří byli marginalizovaní,“ popisuje situace, kdy třeba i občané San Diega děkují lidem bez domova, že se o město starají.

sd kevin 4

San Diego není jediné město, kde takový program funguje. Stovkám lidí, kteří mají problém sehnat práci a žijí na ulici, tak poskytují podobné projekty možnost získat práci na částečný úvazek a nastartovat tak jejich návrat do běžného života. To potvrzuje i jedna ze zapojených, Susan Graham, která ještě před několika týdny měla sebevražedné myšlenky. V útulku organizace Alpha ale narazila na program „Wheels of Change“ a okamžitě se přihlásila. Po osmi měsících bez domova se jí podařilo vrátit se zpět do bytu. „Je to zázrak,“ svěřila se žena, která je jednou z nejvíce motivovaných pracovnic. Sama na vlastní oči totiž vidí, že projekt funguje. A Kevinovi plány? „Naším cílem je získat další dodávku a využívat ji co nejvíce dní v týdnu to půjde,“ říká  a dodává: „Pomáháme tolika lidem, jak jen můžeme.“

sd kevin 2

Foto: Carolyn Barber / Alfa Project