Kostel v Holandsku vede nepřetržitě 3 měsíce bohoslužbu. Chrání tak rodinu před deportací

Obrázek: nizozemi-uprchlici-kostel-small

Malý protestantský kostel v nizozemském Haagu slouží téměř tři měsíce v kuse bohoslužby, aby ochránil arménskou uprchlickou rodinu Tamrazyanových před deportací. Podle nizozemského zákona totiž nemohou policejní jednotky vstupovat do prostorů bohoslužby během jejího trvání. „Povedeme bohoslužbu, dokud to bude nezbytné,“ uvedl pastor Derk Stegeman. (Aktualizováno 30. 1. 2018 - na konci článku)

Sasun a Anousche Tamrazyan uprchli i se svými třemi dětmi z rodné Arménie v roce 2009 poté, co jí byly adresovány výhrůžky smrtí kvůli politickému aktivismu otce. V zemi jsou považováni za disidenty a podle jejich slov jim hrozí nebezpečí i přesto, že byla v loňském roce vláda nacionalistické republikánské strany, která v zemi dominovala od rozpadu Sovětského svazu, svržena.

nizozemi uprchlici kostel 3

Rodina žila v Nizozemsku legálně téměř 9 let a po několikaletém soudním řízení nakonec získala azyl. Vláda ale toto rozhodnutí napadla a soud nakonec azyl pro rodinu zrušil. Nizozemsko, ač v 60. a 70. letech přijalo statisíce zahraničních pracovníků, má v současnosti jednu z nejpřísnějších imigračních politik v Evropské unii.

Jakmile se rodina dozvěděla o možné deportaci, uchýlila se 25. října 2018 do protestantského kostela Bethel v Haagu. Rodina tím postavila představitele protestantské církve před nelehké rozhodnutí. Museli si vybrat mezi úctou k lidské důstojnosti a respektem k vládě. Nakonec se ale rozhodli přivítat rodinu, aby zůstali věrní otevřenosti a pohostinnosti církve, a v následujících dnech byla zahájena bohoslužba. „Bohoslužba stále trvá!“ potvrdila HateFree Culture Florine Kuethe, mluvčí protestantského kostela. „V pátek 18.1. to bude přesně dvanáct týdnů, co je bohoslužba nepřetržitě vedena. Začala v pátek 26.10. ve 13:30,“ dodala mluvčí detailní informace. Během necelých tří měsíců se kostel stal téměř poutním místem, kam míří lidé z celé země, aby rodině, která se zde skrývá před úřady, vyjádřili podporu. „Dosud jsme u nás přivítali více než 10 tisíc návštěvníků a téměř 800 pastorů se podílelo na probíhající bohoslužbě,“ upřesnila Florine.

nizozemi uprchlici kostel 2

„Neděláme to jen pro ně. Děláme to, abychom ukázali sami době, naší komunitě i vládě, že civilizovanost a láska se neprojevuje vyhoštěním lidí a dětí. Snažíme se tedy dokázat, že to může být i jinak,“ uvedl pro BBC pastor Stegmen. Dcery manželů Tamrazyanových studují na univerzitě a jejich mladší bratr hraje za místní fotbalový tým. „Můj bratr, sestra a já jsme vyrostli v Holandsku, máme tu všechny přátele a se sestrou studujeme vysokou školu.“ vysvětluje 21letá Hayarpi.

nizozemi uprchlici kostel 1

Jak dnes pro HateFree Culture potvrdila mluvčí Florine Kuethe, pro rodinu je to i přes velkou podporu veřejnosti, která přesahuje hranice Holandska, velmi těžké životní období plné nejistoty. „Děti, kterým je 21, 19 a 15 let teď ani nemohou chodit do školy, protože nemohou opustit budovu kostela, aniž by riskovaly deportaci,“ vysvětluje. Nicméně se prý snaží dělat vše, co můžou, a studují alespoň omezeně pomocí online kurzů. „Hayarpi, nejstarší dcera, říká, že je pro ni velmi uklidňující, když jde spát a ví, že bohoslužba stále běží. Když se pak probudí, opět vstává s hlasem pastorů, kteří se během bohoslužby střídají,“ prozrazuje Florine Kuethe. „Patříme sem,“ uzavírá Hayarpi.

Edit 30. 1. 2018

Ve středu 30. ledna byla ukončena bohoslužba, která nepřetržitě probíhala od 26. října 2018. Nizozemské úřady rozhodly o tom, že arménská rodina Tamrazyanových může zůstat v zemi. „Účelem bohoslužby bylo poskytnout členům arménské rodiny bezpečí ve chvíli, kdy vyčerpali veškeré právní prostředky,“ stojí v tiskové zprávě, kterou vydal protestantský kostel Bethel v nizozemském Haagu. Tisková zpráva dále uvádí, že rodina Tamrazyan není jedinou, která může v Nizozemsku i nadále žít. Politická dohoda totiž umožnila zůstat v zemi více než šesti stům dětí a jejich rodinám a ukončila tak jejich dlouhotrvající nejistotu. Předseda obecné církevní rady protestantské církve v Haagu, Theo Hettema, uvedl: „Jsme nesmírně vděční za bezpečnou budoucnost pro stovky uprchlických rodin v Nizozemsku. Po celé měsíce jsme živili naději a ta nyní nabrala opravdových rozměrů. Jsme skutečně ohromení prací všech, kteří se podíleli na poskytování bezpečného útočiště v našem kostele.“

„Biblická výzva milovat Boha nade vše a své bližní jako sám sebe zůstává i nadále mottem protestantské církve při řešení problémů spojených s uprchlíky,“ dodal tajemník protestantské církve v Nizozemsku, reverend René de Reuver.

Bohoslužba byla ukončena v malém kruhu lidí. Po tiskové konferenci pak chystá kostel oslavu pro všechny, kteří v posledních měsících pomáhali.

Foto: Archiv kostela Bethel