Chudoba, segregace, odlišný přístup, diskriminace. I s takovými bariérami se ve vzdělání mohou potýkat romské děti. I ony však mají své dětské sny o budoucím povolání. Jejich sny a přání pomáhá plnit Stipendijní program pro romské středoškoláky a vysokoškoláky, který v České republice vede organizace Romea. Ta nyní spustila výzvu na podporu studentů v příštím školním roce. Výzva nese název Mám sen! I have a dream! a odkazuje na silný vzkaz bojovníka za lidská práva Martina Luthera Kinga, který byl ústředním představitelem hnutí za zrovnoprávnění Afroameričanů v USA. „Každý máme nějaký sen. My chceme podpořit studenty v jejich studijních a profesních snech. Díky vybrané částce zabezpečíme stipendijní podporu na příští školní rok a pomůžeme tak nejméně 60 romským studentům. Chci vyzvat všechny, kteří vidí ve vzdělání hodnotu, aby také svým darem tuto výzvu podpořili. Mám sen, že společně s vámi to dáme!" říká autorka kampaně Monika Mihaličková. Když se organizaci ROMEA podaří do poloviny června získat od dárců 300 tisíc korun, nadace Bader Philantrophies částku zdvojnásobí. Pomoci můžete i vy!
Michal studuje Střední průmyslovou školu. Žije s matkou, která pracuje jako pekařka. Ve studiu syna podporuje, ale to bohužel nestačí. „Do Ostravy dojíždím z Bohumína. Ono se zdá, že je to asi šest minut vlakem, ale je to pět zón, takže jízdné na tři měsíce vyjde na 1200 korun. Plus strojírenské učebnice nejsou nejlevnější, jen tabulky stojí kolem tisícovky," vysvětluje Michal, proč se rozhodl žádat o stipendium. A i díky dobrému prospěchu byl jedním z těch, kteří uspěli. „Všichni mě podporují a jsou rádi, že mi to ve škole jde. Doufám, že Romů na středních školách bude postupně přibývat," věří.
Sám s matkou a mladším bráškou žije také 17letý Vladimír, student SOŠ energetické a stavební, OA a Střední zdravotnické školy Chomutov. „Když jsem zjistil, že jsem získal stipendium, byl jsem velice rád a také nám trošku spadlo břímě ohledně financí. Mamka nemusela mít tolik přesčasů, protože stipendium částečně pokrylo náklady a mohla se více věnovat mně a bráškovi,” popisuje Vladimír. Stipendium využil na školní pomůcky, hromadnou dopravu i školní kurzy a výlety. Díky těmto aktivitám se mu dle jeho slov povedlo začlenit do třídního kolektivu, kde je jediným Romem. „Bojoval jsem s tím velmi těžce, každý den jsem se trápil, protože jsem se jim chtěl vyrovnat a zapojit se. Až po absolvování několika kurzů a výletů mě konečně brali mezi sebe a já se další dny mohl těšit do školy,” popisuje.
Díky lepší finanční situaci se také může více věnovat svým mimoškolním aktivitám, především fotbalu. Vladimír se zapojuje do ‘Pouliční fotbalové ligy‘, která funguje ve vyloučených lokalitách. „Pomáhám při pořádání této akce, vytvářím týmy a dá se říct, že jsem takovým mentorem pro mladé. Největším štěstím pro mne je, že jsem pro ně vzorem, ať už ve fotbalu nebo ve vzdělání. Jsem rád, že se děti zajímají a já je mohu inspirovat,” vysvětluje.
Mám sen!
„Sním o tom, že mé čtyři malé děti budou jednoho dne žít v zemi, kde nebudou posuzovány podle barvy své kůže, ale podle kvality charakteru. O tom dnes sním!" pronesl Martin Luther King v legendárním projevu v roce 1963 během Pochodu na Washington za práci a svobodu. I Romové se dlouhodobě setkávají s diskriminací a odlišným přístupem na základě etnického klíče. Jsou historicky na okraj společnosti odsunovanou skupinou, setkávají se s diskriminací ve školství, na pracovním trhu, při hledání bydlení, v přístupu ke službám a děti byly mnohdy bez důvodu přeřazovány do praktických škol. Podpora vzdělávání je proto podle Romey správnou cestou, jak vyrovnat znevýhodnění a umožnit Romům stát se právoplatnými členy společnosti.
Zapojit se do komunity a něco pro ni udělat
„Organizace Romea usiluje o podporu studentů v jejich cestě za vzděláním. To totiž z dlouhodobého hlediska povede ke zvyšování společenské, politické a ekonomické síly Romů jako jednotlivců, ale také jako představitelů romských komunit. Díky tomu se budou moci efektivněji zapojit do rozhodovacích společenských procesů, kterými bude možné dosáhnout změny společenských a strukturálních nerovností," popisuje projektová manažerka Jitka Votavová. Důležitou součástí projektu je proto i to, že podpořený stipendista má řadu povinností. Musí se například podílet na aktivitách neziskových organizací nebo místních zařízení, musí dokládat dobré studijní výsledky a naopak nesmí mít kázeňské problémy. „Podpoření studenti druhých a třetích ročníků v rámci školního roku odpracují 50 hodin dobrovolnické činnosti. Většinou doučují spolužáky nebo jinak pomáhají ve svém okolí,” přibližuje Votavová pro HFC.
Stipendijní program pro vysokoškoláky v rámci organizace Romea funguje od roku 2010. Ve školním roce 2016/2017 pak byla poprvé tato možnost otevřena i pro žáky středních a vyšších odborných škol. „V rámci probíhajícího školního roku je podpořeno 76 žáků středních a 7 žáků vyšších odborných škol,” uvádí konkrétní čísla Jitka Votavová a dodává, že Romea podporuje i další žáky mimo stipendia. V prvním pololetí letošního školního roku dostalo například dalších 30 žáků možnost doučování a 15 žákům byla proplacena možnost zapojení do školních aktivit, které posilují jejich zapojení do kolektivu. „Na stipendiu si nejvíce cením smysluplné spolupráce se správci stipendia z organizace Romea, kteří mi umožňují být součástí komunity, ale také něco komunitě vracet. Mimo to jsem samozřejmě rád za finanční podporu, bez které bych ve finančně náročném studiu v Praze nemohl pokračovat,“ shrnul své zkušenosti student magisterského programu ČVUT Filip Sivák. Během bakalářského studia byl Filip podpořen Romským vzdělávacím fondem a dnes již má díky svým výjimečným znalostem informačních technologií zaměstnání a studium dokončuje bez finanční podpory.
Setkání romských studentů BARUVAS
Důležitou součástí projektu jsou také setkání romských studentů Baruvas. Letošní, v pořadí již páté, se uskutečnilo v březnu v Týnci nad Sázavou. 22 studentů středních škol se společně věnovalo romské historii, identitě a diskuzím o motivaci ke studiu, vysněných profesích, ale i zkušenostech s rasismem. Na každé setkání přijedou studenty podpořit také známé osobnosti. Letos s nimi v rámci mediálního workshopu pracovali například moderátor České televize Richard Samko a novinář a lektor mediálních kurzů Patrik Banga. Minulý rok studenty navštívil i policista Petr Torák oceněný Řádem britského impéria.
„Na setkání se mi velmi líbilo, odnesl jsem si z něho hodně ponaučení, které mi v životě pomůže. Poznal jsem tam skvělé lidi,” hodnotí student oboru management ve strojírenství Nicolas. „Myslím, že tady jde krásně vidět potřeba těchto setkání. Studenti vidí, že na to nejsou sami, že existuje řada dalších, kteří se potkali s podobnými překážkami, a že mezi Romy jsou úspěšní studenti, kteří pro ty další mohou znamenat jednu z největších motivací ke studiu," říká student psychologie Roman Koky, který měl na starost workshop o identitě.
Jsme Romové, máme sny a vize
„Jsme Romové, žijeme v České republice a tady jsme doma. Studujeme a máme cíle, máme vize a chceme být úspěšní,” předávají studenti silný vzkaz ve videu, které na setkání vytvořili. „Romský stipendijní program je díky studentům a studentkám a jejich nadšení plný něčeho velmi povzbuzujícího. Setkávám se se stovkami mladých lidí, kteří dennodenně bojují s předsudky okolí, protože jsou Romové, a přesto v sobě nacházejí sílu a odvahu nevzdat to. Bojují i s tím, co se dá označit jako strukturální diskriminace, která jim v rámci českého školství staví naprosto neférové překážky v cestě za vzděláním. Náš stipendijní program se snaží tyhle překážky zmírňovat a povzbuzovat romské studenty v realizování studijních a profesních snů,” shrnuje pro HFC Jitka Votavová. „Je hrozně silné vidět, jak si studenti i třeba díky našim setkáním BARUVAS a obecně stipendijnímu programu budují zdravé sebevědomí a důvěru ve vlastní schopnosti," uzavírá.
Zapojte se do výzvy
Chcete také podpořit vzdělání romských studentů a pomoci jim splnit sny? Zapojte se do výzvy a nadace Bader Philantrophies částku zdvojnásobí. Potřebné informace najdete ZDE.
Foto: Archiv Stipendijního programu pro romské studenty