Mariah Carey oznámila, že 17 let žije s bipolární poruchou. „Žila jsem v izolaci a osamění,“ říká

Obrázek: mariah-carey-small

„Dlouho jsem si myslela, že mám silnou poruchu spánku,“ vzpomíná Carey. „Ale nebyla to běžná nespavost, neležela jsem v posteli a nepočítala ovečky. Ale pracovala jsem, pracovala a pracovala. Byla jsem podrážděná a v neustálém strachu, že lidi zklamu,“ popisuje své stavy zpěvačka.

Poprvé jí byla diagnostikována bipolární porucha II v roce 2001, kdy se zhroutila a byla pro svůj celkový kolaps hospitalizována. Bipolární porucha má několik forem. U zpěvačky Mariah Carey se rozvinula bipolární porucha druhého typu, který se vyznačuje tím, že její manické fáze nejsou plně rozvinuté, tady nejsou tak intenzivní jako u bipolární poruchy prvního typu. Hypománie se vyznačuje tím, že člověk, který jí prochází, je zrychlený, snadno navazuje nové vztahy, mluví rychleji, spí méně než obvykle a bývá velmi společenský. Tato „nadnesená nálada“ nijak nenarušuje jeho psychosociální cítění, může se však rozvinout v mánii. Tento stav je pacientovi natolik příjemný, že ho nechce řešit a mnohdy nabývá pocit, že lékaře potřebuje spíš jeho okolí než on sám.

Nyní, kdy je veřejnosti známá zpěvaččina diagnóza, se média ohlížejí za jejími vystoupeními a poukazují na ta, v nichž se mohly projevovat fáze jejího duševního onemocnění. Jedním z nich je například její ne zcela standardní chování v TRL nebo vzhled na fotografii či několik jejích slov, která pronesla před tím, než se v roce 2001 zhroutila.

Proč ale vyšla se svým duševním onemocněním až po 17 letech od diagnózy? „Nechtěla jsem přenášet dál stigma dlouhodobé nemoci, která by mě definovala a mohla by potenciálně ukončit mou kariéru,“ vysvětluje Mariah Carey a dodává: „Až donedávna jsem žila v popírání a izolaci a v neustálém strachu, že mě někdo odhalí.“

mariah carey 1

Carey pravidelně dochází na terapie a užívá léky, díky kterým podle svých slov není tolik unavená. Naopak našla díky nim tolik důležitou rovnováhu. Nyní, jak uvedla pro magazín People, se cítí dobře a může prý pohodlně hovořit o svém boji s bipolární poruchou II. „Věřím tomu, že se můžeme dostat do fáze, kdy z lidí sejmeme stigma osamocení, ať už si procházejí čímkoli. Může to být neuvěřitelně izolující. Nemusí vás to zároveň definovat a já odmítám, aby to mě osobně definovalo nebo ovládalo,“ uzavírá Carey s nadějí a odhodláním.

Její krok otevřeně o svém duševním onemocnění promluvit lidé vítají a oceňují ho. Například uživatel Twitteru Ira Madison III napsal: „Duševní zdraví je velmi důležité téma a duševní nemoci jsou život ohrožující, pokud nenajdete pomoc. Doufám, že příběh Mariah Carey pomůže ostatním.“ Se svými duševními onemocněními vyšly najevo i další známé osobnosti. Některé z nich se rozhodly svého postavení využít pro osvětu a aktivismus. Například Demi Lovato založila iniciativu Be Vocal: Speak Up for Mental Health, aby vyvolala o duševních nemocích diskuzi. Dalšími byla například Carrie Fisher, americká herečka známá rolí princezny Leii v původní trilogii Star Wars, nebo Patty Duke, která se stala jednou z prvních veřejně známých osobností, která promluvila o své nemoci. Napsala o ní dokonce dvě knihy.

mariah carey 2

Carey se svými dětmi. (Foto: FB Mariah Carey)

Bipolární porucha je daleko rozšířenější, než si lidé myslí. U nás se s touto nemocí potýkal například zpěvák Petr Muk, spisovatel Ota Pavel nebo herec Miloš Kopecký. Bipolární porucha postihuje přibližně 0,5 – 1,5 % populace. Při správné léčbě se výkyvy nálad srovnají, poruchu však prozatím vyléčit nelze.

Úvodní foto: Pexels