Oslavy romství tématem letošního Mezinárodního dne Romů v Praze

Obrázek: mdr-2018-small

Na 8. dubna každý rok připadá Mezinárodní den Romů. Letos budou jeho oslavy probíhat už od 6. dubna, vyvrcholí pak v neděli od 20:00 galavečerem v pražském divadle Archa. Prahou budou jezdit historické tROMvaje s živou hudbou, k vidění bude mimo jiné představení Miri Fajta, divadelní sitcom z prostředí silné romské komunity v jenom (ne)obyčejném brněnském činžáku. Slavnostní večer v divadle Archa bude plný romských i neromských osobností a již tradičně zde bude také udělena Cena Mileny Hübschmannové za zvláštní přínos v oblasti Romského jazyka. Můžete se těšit na osobnosti jako je například Gejza Horváth, Antonín Gondolán, Gitana, Marta Balážová, Milan Kroka a mnoho dalších. Oslavy pořádá spolek Ara Art. HateFree Culture je partnerem akce.

Mezinárodní den Romů je dnem, kdy Romové po celém světě oslavují bohatství své kultury, připomínají si svou historii a také reflektují situace, kterým čelí jak v majoritních společnostech, tak i uvnitř vlastních komunit. Sdružení Ara Art se Mezinárodnímu dni Romů začalo věnovat v roce 2015 v reakci na prakticky neexistující tradici důstojných oslav tohoto významného dne v Čechách. Cílem bylo sdružit při této příležitosti pokud možno všechny romské a pro-romské organizace, oslovit jejich prostřednictvím nejen romskou společnost a připomenout, že Romové jsou národ, který i přes veškeré těžkosti, kterými v historii i v současnosti prošel a stále prochází, má být na co hrdý.

Jednotící téma každého ročníku oslav je voleno vždy tak, aby odráželo některou z aktuálních problematik. Romští studenti tak již vzdávali pocty svým vzorům, významným romským osobnostem (2015, Meet Factory), pocty se vzdávaly také tzv. neviditelným Romům, kteří svou prací nabourávají mýty a stereotypy panující v české společnosti (2016, LaFabrika) a poukazovalo se také na možnost bezproblémového soužití a spolupráce Romů a Neromů (2017, La Fabrika). Letošní ročník oslav zastřešuje téma Romipen, tedy romství. „Tímto termínem označujeme soubor kulturních tradic, hodnot a způsobů jednání, vystupování a chování nejen v rámci rodiny a komunity, ale také na veřejnosti. Jde o nepsané zákony předávané z generace na generaci, kterými se (mimo jiné) odlišuje romská společnost od majority.“ Vysvětluje David Tišer, ředitel pořádající společnosti a režisér hlavního večera. „Chceme se ptát, co vlastně znamená Romipen v současné době – jaké má podoby, jak se vyvíjí, zda nás kultivuje, nebo naopak brzdí. Odpovědi na tyto a další otázky jsou pro nás nesmírně důležité, protože abychom jako celek mohli dobře fungovat v majoritní společnosti, musíme především rozumět sobě samým. Jak jednou trefně popsal novinář Petr Uhl ,Romipen je základem kulturní emancipace Romů´. A já k tomu dodávám, že tato emancipace je bezpodmínečně nutná k tomu, aby Romové žili důstojně a v oboustranně přínosné symbióze s majoritou,“ dodává David Tišer.

MDR 2018 1

Pražské oslavy Mezinárodního dne Romů potrvají od pátku 6. dubna do neděle 8. dubna, kdy vrcholí Galavečerem v divadle Archa. Prahou budou jezdit historické tROMvaje s živou hudbou, k vidění bude mimo jiné představení Miri Fajta - divadelní sitcom v režii Robina Stiry z prostředí silné romské komunity v jenom (ne)obyčejném brněnském činžáku. Slavnostní večer v divadle Archa bude plný romských i neromských osobností a již tradičně zde bude také udělena Cena Mileny Hübschmannové za zvláštní přínos v oblasti romského jazyka, jejíž laureáty každoročně vybírá seminář Romistiky při FFUK v Praze. Těžištěm bude ale samozřejmě skvělý hudební program. Návštěvníci se mohou těšit na takové osobnosti, jako je například Gejza Horváth, Antonín Gondolán, Gitana, Marta Balážová, Milan Kroka a mnoho dalších.

Kompletní program a další informace najdete ZDE.