Layla Shaikley je Američanka, muslimka, spoluzakladatelka start-upu Wise System, inženýrka spolupracující s NASA a milovnice módy. Sama sebe označuje jako muslimskou hipsterku, tedy ‚mipster‘ a chce změnit způsob, jakým se v USA nahlíží na muslimy a prolomit generalizaci. Pravidelně zásobuje sociální sítě fotografiemi, účastní se konferencí a natočila také hudební video se svými přítelkyněmi, které pomáhá razit výraz ‚mipster‘. „Víra není mojí jedinou definicí,“ sděluje Layla světu.
Layla se snaží varovat před generalizací a i na příkladu svého života chce ukázat, že muslimové nejsou pouze ‚víra‘: „Existuje mnoho muslimů, kteří mají rádi spoustu věcí,“ říká Layla a dodává: „Pokud tě někdo v jakémkoli příběhu charakterizuje pouze jedinou identitou, jejíž význam byl upřímně unesen, zneužit, neznamená to, že opravdu takový jsi. A to je třeba pro nás mladé americké muslimy srovnání s teroristy.“
Ona sama potvrzuje, že koníčky muslimských mladých žen a mužů se opravdu od ostatních Američanů příliš neliší. Miluje módu, ráda jezdí na skateboardu a navštěvuje spoustu zajímavých míst, baví se s přáteli. A mimo jiné taky pomáhala rozjet TEDxBagdad, založila start-up a podílela se na sestavení robota pro americkou vesmírnou společnost. Obdivuje Beyoncé, jezdí na kole, baví ji surfing a v zimě snowboarding. CNN na otázku, které město má nejraději, odpovídá jednoznačně: „L.A. je moje džungle a moje múza. A taky je to můj domov.“
Skrze své hudební video se snažila zpopularizovat termín ‚mipster‘, kterým označuje sebe a své přátele. Muslimy narozené v USA, kteří vyrůstali v americké kultuře a žijí tu skoro stejně jako vrstevníci jiných náboženství. „To, co na sobě považuji za americké, je možnost mít tolik identit,“ říká Layla a doplňuje: „Žijeme v zemi, ve které se můžeme cítit pohodlně, která umožnila menšinám růst. Takže bez ohledu na barvu pleti nebo vyznání nebo jakoukoli jinou rozdílnost, můžeme se posunout vpřed.“
Sama je toho příkladem, vystudovala MIT v Cambridge (pozn. red. Massachusetts Institute of Technology, Massachusettský technologický institut), ještě předtím byla stážistkou v NASA. „I když se pro někoho můžu zdát záhadou, přece jen – jsem žena, muslimka a pohybuji se v technologickém oboru, což je vlastně menšina v menšině v menšině – existuju a jsem důkaz, že to možné je,“ svěřuje se Layla.
Foto: Repro Vimeo
Jazyková bariéra je často jedním z důvodů, proč se bojíme nebo ostýcháme s někým navázat řeč nebo vztah. Amanda Moore, studentka základní školy v Kalifornii, tenhle problém ale vyřešila velmi jednoduše. Použila online překladač od Google. Proč?