Častým způsobem tvorby hoaxu je překroucení reálné situace. K popisu kriminálního případu se přidá informace, že pachatel byl muslim, případně černoch, a naopak se vynechají informace, které situaci vysvětlují. Samozřejmě nesmí chybět srdcervoucí „ilustrační obrázek“. Tak se tvoří zprávy, které mají ukazovat muslimy nebo imigranty jako agresivní násilníky.
Na českém Facebooku se opět začal šířit již poměrně známý hoax o muži, který brutálně zabíjí děti tak, že na ně šlape. Na obrázku je uvedeno, že jde o islamistu, který takto zabíjí křesťanské děti. Při sdílení hoaxu dalšími uživateli pak vypadává informace o islamistech a zůstává jen informace o islámu a muslimech (Aktualizováno 26. 2. 2018 - viz níže).
Přestože islamisté zabíjejí (nejen) křesťany a zabíjejí i jejich děti, v tomto případě se o vraždění dětí nejedná. Na fotografii je falešný duchovní léčitel ve vesnici v oblasti Dhaka v Bangladéši. Léčitel a jeho spolupracovníci byli uvězněni a přiznali se, že ve jménu duchovní léčby týrali ženy a děti a okrádali je takto o peníze. Případ se stal v roce 2010.
Aktualizace 26. 2. 2018
Na konci února 2018 se hoax opět šíří na sociální síti Facebook v souvislosti s muslimy. V komentářích se objevují nenávistné komentáře vůči muslimům, Angele Merkelové a některým českým politickým představitelům. Hoax si získal přes 400 sdílení. Hoax je tentokrát spojován také s novinářkou Petrou Procházkovou. Ta k tomu pro HFC uvedla: "Žádný dokument jsem v arabských zemích v 90. letech nenatočila. Nic jsem nikde neodstraňovala. K islámu jsem nekonvertovala, nikdy mne k tomu ani nikdo nepřesvědčoval."
Úvodní foto: Wikipedia