Podle statistik OSN se znásilnění a jiné formy násilí týkají zhruba každé třetí ženy na světě. Na tento enormní problém se proto každoročně snaží upozornit statisíce lidí po celém světě v rámci akce One Billion Rising. Společně tančí a poukazují na to, že násilí na ženách není jen okrajový problém, ale problém týkající se až miliardy lidí na naší planetě a jako takový je třeba jej řešit. I v České republice podle výzkumů fyzické nebo sexuální násilí zažila každá třetí žena. Vláda i nevládní organizace však upozorňují, že toto násilí bývá bagatelizováno a výrazná část společnosti dokonce připisuje podíl spoluviny obětem. I letos se tak do celosvětové kampaně můžete zapojit v Praze. Podpořte myšlenku solidarity a přijďte si na Valentýna zatančit na piazzettu Národního divadla.
Celosvětová akce One Billion Rising se uskutečnila poprvé v roce 2012 v rámci tzv. V-day, kreativního happeningu, který po celém světě od začátku února do konce dubna vyzdvihuje téma boje proti sexuálnímu násilí na ženách a dívkách. Za oběma akcemi stojí Eve Ensler, autorka knihy a divadelního představení Monology vagíny. „Ovlivnily mě především ženy, které za mnou po zhlédnutí divadelního představení spontánně přicházely a vyprávěly své příběhy,” podotýká autorka. Akce tak spojuje ženy po celém světě, zasazuje se o řešení problému a podporuje oběti z marginalizovaných a nejvíce utlačovaných oblastí, aby vyprávěly své příběhy prostřednictvím monologů, mluveného slova, písně, hudby a tance.
Jyoti Singhová - studentka znásilněná a ubitá pěti muži
Na konci roku 2012 byla napadena a pěticí mladých mužů brutálně znásilněna studentka lékařství v Dillí, když se vracela s přítelem domů. Pachatelé pak obě oběti zbili železnou tyčí. 23letá Jyoti Singhová o dva týdny později v nemocnici zemřela. „Slušná dívka se neprochází po venku v devět hodin večer. Žena může za znásilnění víc než muž. Muž a žena si nejsou rovni. Pro dívky jsou domácí práce, a ne špatnosti na diskotéce a v nočních barech. Správě se chová asi jen 20 procent z nich,“ prohlásil později jeden z vrahů. Případ mladé ženy vyvolal celonárodní protesty a kampaň One Billion Rising vyvrcholila největší masovou globální akcí zaměřenou na ukončení násilí páchaného na ženách, do které se zapojili lidé ze 160 zemí.
„Jako žena často žiji ve strachu, bojím se chodit v noci ven, bojím se scházet se s muži, bojím se, že mě budou soudit nebo se mnou zacházet podle oblečení nebo make-upu, které si vyberu. Já se zvedám (I´m rising) pro ženy jako byla Jyoti, pro úžasné ženy v mé zemi, zvedám se pro dítě ve mně, které se, myslím, nikdy úplně nezotaví z toho, co se mu stalo,” pronesla v rámci akce věnované Jyoti Singhové sitaristka a skladatelka Anoushka Shankar, která byla v dětství několik let zneužívána blízkým přítelem rodičů.
V Indii školí sexuální výchovu, v Zimbabwe podporují mladé ženy
Kampaň se celosvětově zasazuje o ukončení různých forem domácího, sexuálního, psychického či ekonomického násilí na ženách. Zaměřuje se také na aktuální problémy, které přinášejí utrpení žen. Mezi ty patří například válka, tyranie, rasismus, pracovní vykořisťování, chudoba, sexismus, genderová diskriminace, transfobie a další. One Billion Rising již za dobu svého fungování dosáhla mnohých pozitivních výsledků. V Indii bylo například sto tisíc řidičů taxi proškoleno v oblasti sexuální výchovy, na Filipínách aktivisté přiměli úřady, aby podnikly kroky proti zneužívání mladých žen pracujících v dělnických profesích k sexuálním pracím. V Zimbabwe v rámci kampaně vzniklo hnutí podporující mladé ženy.
Hnutí se zaměřilo také na zvyšování povědomí o dívkách unesených teroristickou organizací Boko Haram, znásilňování jezídek a křesťanek v Iráku, ženách znásilňovaných v armádě a na univerzitách v Americe a dalších případech násilí na ženách.
Překonat své trauma
Eve Ensler také připomíná, že společný tanec je způsob, jak podpořit ženy, které prožily sexuální násilí, aby překonaly svůj strach a stud. „Po znásilnění je vaše tělo krajinou teroru a bolesti. Cítíte se kontaminovaná a znečištěná. Při společném tanci je možné překonat své trauma a cítit se součástí komunity," uvedla Ensler. A proto i letos kampaň podpoří rovnost, bezpečnost a svobodu žen, práva uprchlíků a migrantů, vzdělání, svobodný tisk, práva LGBT a zaměří se na šíření občanské a sexuální výchovy.
V Česku fyzické nebo sexuální násilí zažila každá třetí žena
V České republice podle výzkumů fyzické nebo sexuální násilí zažilo 32 % žen, to je téměř každá třetí žena. Vláda i nevládní organizace však upozorňují, že toto násilí bývá bagatelizováno a výrazná část společnosti dokonce připisuje podíl spoluviny obětem. I z tohoto důvodu je nahlášeno jen malé procento celkového počtu znásilnění.
I letos se tak do celosvětové kampaně můžete zapojit v Praze. Akce Tancem proti násilí, která má za cíl upozornit na závažnost problému a vyjádřit solidaritu ženám, které násilí zažily nebo jím jsou ohroženy, proběhne na Valentýna na piazzettě Národního divadla. „Dejme najevo, že násilí na ženách a dívkách nebudeme tolerovat!” zve organizace Česká ženská lobby, která akci v ČR pořádá již několik let.
„Násilí na ženách je enormním problémem, který se týká třetiny žen jak v Čechách, tak po celém světě. Akce jako Tancem proti násilí pořádáme, abychom upozornili na to, že násilí na ženách nemůže být považováno za okrajový problém jednotlivých žen a dívek, ale musí být systematicky řešeno a potíráno. Zásadní je prevence, informovanost a dostupná péče pro všechny oběti,” říká ředitelka České ženské lobby Hana Stelzerová pro HFC a upozorňuje, že akce má poukázat také na různé formy a podoby násilí na ženách. Například sexuální násilí, domácí násilí, kybernásilí, obchod se ženami, porodnické násilí apod.
Přijďte si v Praze zatančit
V rámci akce letos proběhne soutěž o nejlepší provedení tance na písničku „Break the Chain“, která je symbolem kampaně. Nemáte rádi tanec? Svoji solidaritu můžete vyjádřit i přítomností nebo přinesením transparentu. Jednoduchou choreografii tance se pak můžete naučit přímo na místě pod vedením instruktorů nebo podle instruktážního videa.
„Nepřímo, skrze účast veřejnosti na akci a skrze mediální ohlas, vytváříme tlak na politické aktéry a aktérky, aby problém systémově řešili. Nepřímým cílem je tedy urychlit ratifikaci tzv. Istanbulské úmluvy, mezinárodního dokumentu, který přistupuje koncepčně k prevenci a potírání násilí na ženách a dívkách a představuje systémové řešení tohoto závažného problému. Vláda ČR mezinárodní dokument již podepsala, zásadní je však samotná ratifikace, o které by měla jednat letos,” doplňuje Hana Stelzerová pro HFC.
Letošní ročník Tancem proti násilí podpořili také například herečka Alena Antalová, kritik Kamil Fila, Taťána Gregor Brzobohatá nebo primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. Akci každoročně podporuje také Policie České republiky „Věříme, že i díky tomu se nám podaří oslovit ještě víc lidí a že veřejný i mediální prostor bude tímto tématem na Valentýna žít,” uzavírá Stelzerová.
Foto: FB One Billion Rising - Prague