Jako otec se synem. Desítky mužů v Česku tráví volný čas s chlapci z dětských domovů

Obrázek: patron-small

Chodí na výlety, do kina, na hokej, jezdí na kole. Svůj volný čas spolu takto netráví otec se synem, ale dobří přátelé - osmnáctiletý Štefan, který vyrůstal v dětském domově, a jeho patron Jan. Scházejí se pravidelně alespoň jednou měsíčně. Potkali se v rámci projektu Patron, který umožňuje klukům z dětských domovů poznat svět “venku” pomocí pravidelných setkání s dospělým mužem, který nahrazuje staršího bratra či kamaráda. V roce 2014 projekt získal prestižní cenu SozialMarie pro sociálně inovativní projekty. 

 

Jan pomohl Štefanovi najít brigádu, učí ho jezdit hromadnou dopravou a další praktické dovednosti. Kluci ve svém patronovi získávají mužský vzor i člověka, který jim radí ohledně školy, práce, sportu i vztahů se ženami a přáteli. Úkolem patrona není chlapce zabezpečit či vychovávat, ale ukázat mu běžné životní povinnosti a strasti. „Štefan ve svém patronovi získal pozitivní mužský vzor, zlepšil se v komunikaci, v rozhledu, hodně spolu mluví o životě a podobně”, říká pro TV Barrandov Marie Kučerová, ředitelka Dětského domova Kašperské hory.

Děti v dětských domovech jsou hmotně zajištěné a mají i možnost různých zážitků. Postrádají však to, co považujeme za samozřejmé - možnost promluvit si s neprofesionálem, běžným člověkem mimo domov. Chlapcům také chybí mužské vzory, jelikož v domovech s nimi pracují především ženy. „Venčili jsme spolu psa, jezdili na kole, pomohl mi řezat dříví, vařili jsme. Beru ho s sebou na poštu, když mám jednání na úřadě. Povídáme si třeba o pohřbu v rodině, o hypotéce, hodně poučná pro něj byla historka s rodinným ojetým automobilem. Když viděl ty opakované tisícové opravy v servisu, jenom kulil oči, nejspíš ho přešla chuť si nějakou ojetinu pořizovat a bude raději dál jezdit hromadnou dopravou,“ popisuje pro iDnes společně strávený čas patron Mirek.

patron 4

Jak se stát patronem?

Školení, supervizi a potřebnou podporu patronům zajišťuje iniciativa Liga otevřených mužů. Pro realizaci projektu se spojila s organizací Múzy dětem, která má praxi s dlouholetou prací s dětmi v dětských domovech. Patronem se může stát muž starší 30 let, který splňuje podmínky trestní bezúhonnosti a psychické integrity a není profesionálem pracujícím s dětmi. Po úvodním setkání jsou patroni proškoleni a poté jedou na víkendový workshop, kde se seznámí s chlapci. Víkend tráví nejrůznějšími aktivitami, aby měli šanci se poznat v přirozeném prostředí.

Seznamovací víkend zažili nováčci například letos v dubnu. Program obstaraly hlavně lanové aktivity, ve kterých museli patroni spolu s mladými muži postavit přechod přes rokli a spolupracovat při přesunu lesem, který byl ztížen tím, že někteří členové týmů byli pro tuto hru slepí či jinak hendikepovaní. Patroni a kluci tak spolu museli komunikovat a pomáhat si. Při prvním setkání se také tvoří dvojice, které se poté už nadále setkávají individuálně.

patron 3

Reciprocita

Projekt má ještě jeden rozměr - pomáhá i samotným patronům. „Při mé pracovní vytíženosti, v rámci několika hodin, které vždy se svým chráněncem trávím, jsem si uvědomil, že mě to nutí k určitému zpomalení, zklidnění se, k umění naslouchat partnerovi. Další velmi silný moment, který si odnáším, je uvědomění si mého vztahu k vlastnímu synovi, ale také k rodičům. Toho, co jsem od nich do života dostal a co mohu předat synovi. Často to bereme jako samozřejmost,” říká Štefanův patron Jan, který je vytíženým korporátním manažerem.

„Hodně patronů nám říká, že díky své dobrovolné práci s kluky více přemýšlejí o kvalitě a množství času, který tráví s vlastními dětmi. Hodně z nich zmiňuje, že si často kluky představovali jako zbídačené sirotky a děcáky jako vězení pro děti. Pro mnohé bylo překvapením vidět, v jakém materiálním dostatku a prostředí kluci vyrůstají, také že jsou vlastně ‘úplně normální’ a dá se s nimi mluvit a dělat spousta věcí. „Mě samotného překvapilo, že kluci mají mnohem lepší znalosti z oblasti finanční gramotnosti než většina patronů,” popisuje odborný garant projektu Václav Šneberger. „Za svoji práci v projektu Patron jsem sklidil mnoho obdivných pohledů žen a dokonce mnoho slov chvály a uznání od mužů. Jenže, chlapi, dokud to nevyzkoušíte, nepochopíte,” dodává patron Jan.

V rámci projektu Patron bylo dosud proškoleno 63 patronů, z nichž se 43 v současné době aktivně setkává s chlapci. Patron nyní hledá také patronky, které se chtějí podílet na podpoře dospívajících dívek z dětských domovů. Pokud je vám více než 30 let, máte vlastní rodinu nebo zkušenost z práce s dětmi či dospívajícími a máte volný čas, který byste chtěla věnovat dospívající dívce, neváhejte se přihlásit.

patron 1

Foto: Archiv projektu Patron