Mohamed Bzeek se v americkém Los Angeles stará jako pěstoun o vážně nemocné děti. Se svou ženou Dawn začali s pěstounskou péčí v roce 1989, tedy asi 10 let poté, co Mohamed přišel z Libye do USA. Dosud prošlo Mohamedovou pěstounskou péčí na 40 vážně nemocných dětí. Deset z nich svůj boj o život i přes jeho výjimečnou péči prohrálo.
Mohamed Bzeek se se svou manželkou Dawn začali starat o nemocné děti v 80. letech, a to především o nemocné, u kterých se nepředpokládalo, že by se dožily vyššího věku. „Vím, že je tu spousta osamělých dětí, které jsou vážně nemocné. A lidé si je nechtějí vzít, protože nechtějí mít nic společného se smrtí,“ říká Mohamed pro AJ+.
V roce 2013 jeho žena zemřela, a tak se Mohamed o děti svěřené do své pěstounské péče stará sám. Nadále také pečuje o svého devatenáctiletého syna Adama, který trpí dwarfismem a nemocí křehkých kostí. Mohamed přiznává, že je to velmi náročné. „V noci nespíte a ráno musíte vstát, ať se děje, co se děje,“ svěřuje se.
V současnosti pečuje o šestiletou holčičku se vzácným poškozením mozku. Je upoutaná na lůžko, je neslyšící a nevidomá. Lékaři přestali doufat ve zlepšení, už když jí byly dva roky. Nyní je jí 6 let. Podle pediatričky Suzanne Roberts by tu už holčička nebýt Mohamedovy péče nebyla.
„Když jí není špatně a má dobrou náladu, pláče, že se chce chovat,“ říká Roberts. „Nemluví, ale umí dát své potřeby najevo. Její život není pouze trápení. Má i chvíle, kdy je jí dobře a je spokojená. A to vše je díky Mohamedovi.“ Pana Bzeeka vyzdvihuje také Melissa Testerman, která nemocné děti svěřuje do pěstounské péče: „Kdykoli nám někdo zavolá a řekne, že dítě potřebuje jít do domácí péče, je jen jedno jméno, které nás ihned napadne. On je jediný člověk, který si vezme i dítě, které pravděpodobně zemře.“
Vzhledem k tomu, že se o děti stará sám, není možné, aby si vzal volno. Naposledy letěl do Libye navštívit svou rodinu před sedmi lety. Kromě této dovolené je již od začátku roku 2000 neustále s dětmi, o které se stará, a volno a odpočinek pro něj nepřipadají v úvahu. To a řadu dalších věcí by mohla změnit sbírka, která byla pro Mohameda uspořádána. Cílová částka 100 000 dolarů byla již několikrát překonána, a tak by se Mohamed mohl brzy těšit na opravu střechy, kterou do domu zatéká, na zdravotní sestru, která by mu s péčí o děti pomohla, nebo také na nové auto přizpůsobené převozu vozíku.
V Los Angeleském systému je registrováno 35 000 dětí pro pěstounskou péči. Téměř 600 z nich má zdravotní potíže. Mohamed se chce o děti v pěstounské péči starat, dokud bude moci. „Tyto děti opravdu potřebují, aby s nimi někdo byl. Smrt je součást našeho života. Každý z nás jednoho dne zemře. Tak proč nepomoci těmto dětem, dát jim bezpečí a pocit, že mají domov a rodinu? A jako lidé si musíme vzájemně pomáhat, víte?“
Foto: Repro AJ+, YT Los Angeles Times