Vloni v prosinci vypsalo sdružení neziskových organizací Jsme fér petici. Jejím cílem bylo sesbírat do 1. května 50 tisíc podpisů lidí, kteří podporují manželství pro všechny, tedy i pro gaye a lesby. Registrované partnerství má totiž limity a mezi ním a skutečným manželstvím je na úrovni legislativy víc než sto rozdílů. „Doufali jsme, že poslanci a poslankyně nás vyslyší, pokud za námi bude stát 50 tisíc lidí,“ uvádějí pořadatelé. Nyní organizace Jsme fér oznámila, že po sečtení podpisů pod peticemi, které na přelomu dubna a května doputovaly ze všech koutů republiky, jich je neuvěřitelných 68 tisíc! „Přišel konec dubna a začaly chodit obálky. Zprvu pár, pak víc a víc, až na konci dubna chodily stohy - každý den. A když jsme je otevřeli, viděli jsme podpisy z celé republiky, viděli jsme krásné, dojemné vzkazy od lidí psané s podporou a láskou. To nám přineslo hodně energie a vzpruhy pro další pokračování,“ popisuje šéf organizace Jsme fér Czeslaw Walek.
Manželství pro všechny podporuje podle průzkumů veřejného mínění 75 % populace. Tady však šlo o víc. Vytisknout petiční arch, obejít své známé, příbuzné nebo přátele. Zřídit petiční místo. Podepsané archy odnést na poštu a odeslat je do Prahy. „To už chce skutečné odhodlání, časovou investici. Velmi si vážíme každého podpisu. Jsme skutečně dojatí,“ uvádějí pořadatelé. „Je to závazek. Pevně věřím, že stejně dojati jako já budou naše poslankyně a poslanci a uvědomí si, že česká společnost je připravená na změnu. Není to velká změna – je to změna tří slov v občanském zákoníku. Je čas, aby zákonodárci konali a příslušnou změnu předložili a schválili,“ doplňuje Czeslaw Walek
A co dál?
Primárním cílem kampaně Jsme fér za manželství pro všechny je změna legislativy. Sněmovní Petiční výbor zpravidla vyslechne předkladatele každé petice, která má alespoň 10 tisíc podpisů, takové slyšení pak je tradičně veřejné. „Vzhledem k tomu, že petice za manželství pro všechny má téměř sedm krát víc podpisů, než je třeba k veřejnému projednání, věříme, že nás Petiční výbor vyslyší. Tam pak bude možné konkrétní návrhy na změnu legislativy prodiskutovat přímo s poslanci a poslankyněmi,“ vysvětluje Lucia Zachariášová, právnička Jsme fér.
Chceme být fér pro všechny
Členům organizace nyní přináší velkou radost také gratulace a slova podpory, které dostávají. „Snahu o zrovnoprávnění vztahů mezi lidmi stejné sexuální orientace vnímám jako přirozenou lidskou touhu po spravedlnosti. Tu nelze nikdy zahubit. Rovnému zacházení lze bránit a oddalovat jej, ale dříve nebo později si svou cestu najde. Nevidím důvod, proč bychom měli lidem se stejnou sexuální orientací bránit plnoprávně upravovat své vztahy. Vždyť jde přeci v konečném důsledku o to, aby nebyli diskriminovaní ve snaze projevovat si vzájemnou lásku, úctu a věrnost v časech dobrých i zlých. Gratuluji Vám k podpoře, kterou jste získali, a věřím, že se nakonec zrovnoprávnění dočkáte,“ napsal například prezidentský kandidát Marek Hilšer. „Jeho postoje si velmi ceníme,“ komentuje organizace.
Manželství pro stejnopohlavní páry má v legislativě 26 zemí světa, kromě Itálie a Švýcarska celá západní Evropa. „Rádi bychom se stali první zemí bývalého východního bloku, která se k nim připojí. Teď je to v rukou poslanců a poslankyň ve sněmovně. Jednáme s nimi napříč politickým spektrem, vědí, za co bojujeme, mnoho z nich chce být fér spolu s námi a podporují nás. Věříme, že úspěšná petice přiměje i další z nich, aby se naším tématem začali zabývat,“ uzavírají organizátoři petice.
Foto: Pixabay