Balíčky pro chudé
Přes den Rachid Boulsan drží půst, v noci pak v Paříži rozdává lidem bez domova jídlo. „Každý dostane malou lahev vody, džus, balení sušenek, ubrousky a sendvič,“ popisuje obsah balíčku. Rachid založil v roce 2009 charitu s názvem „At the Heart of Precarity“, pro kterou nyní pracuje 250 dobrovolníků. Rachid doufá, že jejich práce pomůže změnit obrázek muslimů ve Francii. „Chci ukázat lidem, že to, co říkají o muslimech, nemusí být vždy pravda,“ přemítá Rachid.
Jakmile Rachid ukončí několika doušky vody svůj půst, začne rozdávat jídlo. Před půlnocí rozdávání jídla dokončí a bilancuje: „Rozdali jsme 130 jídel. To je 130 sendvičů ve 130 balíčcích. Tak je načase jít domů,“ uzavírá.
Boží stoly v Káhiře
Rachid není jediným muslimem, který v době posvátného měsíce ramadánu pomáhá ostatním a snaží se, aby měl každý co jíst. Takzvané Boží stoly jsou v egyptské Káhiře zdarma prostřeny pro všechny, nejen pro chudé. Jsou to nejčastěji velké stany na ulici nebo na chodníku. A každý, kdo přijde, dostane jídlo zdarma. Jeden z takových stolů prostřel při letošním ramadánu majitel autosalónu a jeho dcera Alá na vše dohlíží: „Kdokoliv se chce najíst, je vítaný. Lidé třeba jedou kolem autem, tak zastaví a dají si večeři,“ vysvětluje pro Český rozhlas.
Foto: FB Český rozhlas na Blízkém východě
„Ten stan tady stavím každý ramadán už čtyřicet let. To není žádný můj nápad, to by měl dělat každý. Každý, kdo má možnost, by měl pomoct těm, kteří to potřebují. Dát jim po celodenním půstu najíst. U Boha je za to plus a člověk z toho má radost,” uvádí pan Aláuddín.
Pomoc přeživším po požáru v Londýně
Kensingtonská muslimská komunita uspořádala spontánní ramadánovou večeři pro ty, kterých se dotkl tragický požár obytného domu Grenfell Tower v Londýně. Členové komunity rozprostřeli deky a ubrusy, aby na nich lidem nabídli jídlo, chleba, vodu a nealkoholické nápoje.
Foto: FB PennyAppeal
Členové místní muslimské komunity jsou také uznáváni za záchranu životů při nočním požáru, protože právě oni byli kvůli ramadánu v době vypuknutí požáru vzhůru a mohli tak řadu obyvatel domu varovat. Následně uspořádali sbírku na pomoc obětem této tragické události. Na facebookové stránce muslimského centra v Severním Kensingtonu zveřejnili jeho členové výzvu: „Bratři a sestry, rozšiřte prosím zprávu o tom, že Al Manaar Centre je otevřeno pro všechny oběti, které potřebují jídlo, oblečení, hygienické potřeby či lůžkovny.“ Podařilo se jim nakonec nashromáždit tolik hygienických potřeb a mnoho dalších věcí na pomoc obětem, že museli sbírku zastavit. „Co se týče požadavku na kufry a školní přezůvky, někdo byl tak laskavý a daroval dostatek pro oběti, které si tyto věci přály. Další dary už nepřijímáme. Děkujeme za trpělivost,“ uvádějí členové muslimského centra.
Iftár pro veřejnost v Praze
Iftár, ramadánovou večeři, přichystalo také pražské Centrum Alfirdaus. Každý večer v postním měsíci ramadánu hostilo ve svých prostorách v Praze 8 desítky muslimů. Tentokrát však lidé z centra vyrazili do ulic. U komunitní zahrádky Meduňka na Praze 3 rozložili stoly a pro tři stovky lidí servírovali polévku, arabskou rýži, kuřecí maso na několik způsobů a salát.
Foto: FB Centrum Alfirdaus
Centrum Alfirdaus se tím zároveň stalo součástí vzpomínkové akce, která se konala v Žižkostele na Žižkově. Lidé si zde připomněli Romy, kteří během druhé světové války zahynuli v koncentračním táboře v Letech. Aby mohli návštěvníci kostela a veřejnost ochutnat arabské pokrmy, podávali muslimové večeři ještě před západem slunce, sami však ještě několik hodin čekali, až budou moci při západu slunce přerušit půst. Lidé tak měli díky Centru Alfirdaus opět možnost setkat se s muslimy, popovídat si s nimi a zeptat se na vše, co je zajímá. Tak jako jiné akce centra se i tato setkala s vřelým přijetím a kladnou odezvou od zúčastněných.