Když na konci loňského roku zažila Rania Fahmy sexuální obtěžování, rozhodla se, že nenechá svého útočníka uprchnout. Vysoce sledovaný případ po celém Egyptě vyvrcholil minulý týden, kdy byl útočník zatčen a odsouzen ke třem letům ve vězení.
Kamerový systém na ulicích egyptského města Qena zachytil muže, jak sexuálně obtěžuje Raniu Fahmy, když jí bez jejího souhlasu osahával hýždě. Avšak to, čím video uchvátilo celý Egypt, nebyl pětadvacetiletý muž, který Fahmy obtěžoval, nýbrž její reakce. Sociální sítě zavalila vlna podpory a obdivu pro Fahmy, především kvůli její odvaze. Video ukazuje, že Fahmy odmítla nechat svého útočníka uprchnout a hned se za ním rozběhla a tloukla ho. Nepolevila, dokud nepředala muže policii. „Křičela jsem na něj, ale začal mě bít, tak jsem ho udeřila kabelkou,” řekla Fahmy na egyptském televizním kanálu. Uvedla také, že někteří kolemjdoucí se snažili útočníkovi pomoct, aby uprchnul.
Po zdlouhavých měsících soudního boje, ve kterém sehrálo video z kamerového systému klíčovou roli, byl muž odsouzen ke třem letům ve vězení za sexuální obtěžování. Jedná se o jeden z prvních případů v Egyptě, kdy byl muž odsouzen za sexuální obtěžování, a o vůbec první případ, který byl přiveden před soud v Horním Egyptě.
I tak ale zůstává sexuální obtěžování v Egyptě obrovským problémem. UN Women, orgán OSN zabývající se rovností pohlaví, vydal v roce 2013 zprávu, která uvádí, že neuvěřitelných 99 % dotazovaných žen v Egyptě zažilo nějakou formu sexuálního obtěžování.
V listopadu zase vyvolal kontroverzi egyptský právník, když prohlásil v panelové debatě na egyptském televizním kanálu, že znásilňování žen v roztrhaných džínách je národní povinností. Byl za to v prosinci odsouzen ke třem letům vězení.
Problém sexuálního obtěžování se však netýká jen Egypta. Odhaduje se, že každá třetí žena v Evropské unii zažila fyzické nebo sexuální násilí nebo obojí od svých patnácti let. V České republice zažilo 21 % žen alespoň jednou v životě fyzické a/nebo sexuální násilí způsobené jejich partnerem.