Uprchla ze syrského Aleppa, domov našla v Kanadě. Nyní vyvinula inovativní nabíječku pro letadla

Obrázek: shoushi-a-bakarian-small

Vzdálenost mezi syrským Aleppem a laboratoří letecké společnosti Stratos Aviation v Montrealu je osm a půl tisíc kilometrů. Dnes 22letá Shoushi Bakarian tuto vzdálenost symbolicky zvládla za čtyři roky. Shoushi pochází ze syrského města Aleppa, které bylo centrem bojů v syrské válce. Přesto se jí podařilo získat vysokoškolský diplom, přičemž výuka probíhala v bombardovaném městě odpojeném od elektřiny i vody mnohdy potmě. „Naše škola byla přímo v palebné linii, takže jsme studovali v mateřské škole na malinkých židličkách," vzpomíná Shoushi. „Vždycky jsem o tom vtipkovala, ale vlastně to není legrační," dodává. Když Shoushiina matka onemocněla, byla rodina nucená vyhledat pomoc v Libanonu. Zde strávila rok, možnosti vzdělání a práce v zemi však byly velmi omezené. Pak dostala šanci na nový život, když Kanada otevřela dveře syrským uprchlíkům. Na Vánoce 2015 tak rodina získala azyl.

Začátky v nové zemi nebyly pro dívku jednoduché. Shoushi se přihlásila ke studiu leteckého inženýrství na Concordia University v Montrealu, současně si také našla práci v McDonald's. „Byla jsem fyzicky, emocionálně i psychicky vyčerpaná,“ vzpomíná na tuto dobu. Dnes už je situace rodiny lepší, rodiče si našli práci v oděvním průmyslu a dívka se může naplno věnovat svému oboru. Dnes, po třech letech, mluví kromě angličtiny, arabštiny a arménštiny plynně i francouzsky a pracuje na částečný úvazek hned u dvou společností v leteckém průmyslu. V Bombardier Aerospace se věnuje vývoji nových dílů a v malé letecké a simulační firmě Stratos Aviation nyní přivedla na svět svůj první vynález.

První vynález

„Mám ráda čistou energii, solární energii, větrnou energii, takže jsme je využili při tvorbě nové nabíječky,“ popisuje Shoushi. „Léto jsem strávila projektováním, kreslením a testováním, dokud to nezačalo fungovat," dodává. Její nabíječka Ventus, navržená pro malá letadla Cessna, poskytuje proud pro nabíjení mobilních telefonů, tabletů, GPS přístrojů a dalších navigačních pomůcek a také pomáhá s chlazením kabiny s využitím obnovitelné větrné energie.

shoushi a bakarian 1

Naor Cohen, majitel Stratos Aviation, poznal studentčin potenciál hned poté, co se s ní setkal během programu pro ženy v leteckém odvětví. Bakarian ve společnosti začala jako instruktorka na letových simulátorech. Když přišla s nápadem na chlazení kabin modelu Cessna, Cohen jí nabídl místo v laboratoři. „Nikdy jsem ji nevnímal jako zaměstnance, ale spíš jako partnera v týmu,” říká Cohen. „Snaží se vždy zapojit. Právě teď se soustředí převážně na práci v laboratoři. Chci podpořit její představivost a tvořivost co nejvíce,” dodává.

Předávání znalostí

A kromě práce vede Shoushi skautskou skupinu a snaží se jít příkladem mladším dívkám. „Chci dívky motivovat, aby se neomezovaly jen na tradiční pracovní místa, jako jsou například učitelky. Zvláště některé dívky z mé komunity mají velmi omezenou představu o možnostech, které dnes mají,“ říká Bakarian.

shoushi a bakarian 2

„Jsme hrdí, že je součástí našeho týmu ve Stratos Aviation a koordinátorkou laboratoře Stratos Aerospace Lab. Její nadšení pro letecký průmysl a touha předat své znalosti další generaci profesionálů jsou chvályhodné. Shoushi, jsme na tebe hrdí,” uzavírají její kolegové.

Foto: Dario Ayala