„Nezapomeňme o Vánocích na osamělé sousedy,“ vyzývají dobrovolníci. Těm svým telefonují i nosí nákupy

Obrázek: spolu-proti-samote-small

Pro paní Olinu byly uplynulé roky náročným obdobím. Nedlouho po přestěhování do nového bydliště přišla kvůli rakovině o syna a rok poté i o manžela. Čtyřiaosmdesátiletá seniorka zůstala sama v domě s pečovatelskou službou. A na začátku letošního roku udeřila pandemie. Paní Olina je jedním ze seniorů, které karanténní izolace zasáhla nejvíce. Tíživou samotu však prolomilo světlo naděje v podobě letáčku nabízejícímu pomoc po telefonu, který objevila ve schránce. Po počátečním váhání se Olina nakonec odhodlala zavolat na telefonní číslo projektu SPOLU telefonujeme, který v teplickém okrese provozuje nezisková organizace SPOLU proti samotě. Od začátku dubna dobrovolníci projektu uskutečnili již více než tisíc hovorů v souhrnné délce přes pět set hodin povídání. 

spolu proti samote 1

Spolek SPOLU proti samotě založili v minulém roce Robert Zauer, Michaela Chytrá Janečková a Klára Kotzová z Teplic. „V roce 2019 bylo téma osamělosti ještě hodně v pozadí. Sám jsem kolem sebe viděl hodně osamělých lidí a vnímal, jak na ně jejich realita dopadá. Zároveň jsem nechtěl pořádat žádnou jednorázovou sbírku a podobné aktivity. K rozvoji pospolitosti patří lidé, a tak nejlogičtější bylo založení dobrovolnického centra, které umožní dalším lidem pomáhat osamoceným svou vlastní lidskou silou, nemateriálně, nefinančně, zkrátka jednoduše svou společností,” přibližuje pro HFC vznik organizace Robert. „Letošní koronavirová krize pak vytáhla tohle téma na výsluní a ukázala jeho důležitost,” doplňuje.

Nové kontakty a přátelství

Myšlenkou SPOLU proti samotě je pomoc osamělým, propojování lidí a vznik nových stálých přátelství na principu využití již fungujících struktur a zájmových skupin existujících ve městě. „Snažíme se o maximální provázanost našich aktivit. Když klient třeba rád chodí na výlety, jednoduše ho propojíme s vhodným turistickým klubem. Náš dobrovolník pomůže klientovi s aklimatizací a navázáním kontaktů, a klient se tak osamostatní a navazuje nová přátelství,” vysvětluje Robert.  
Organizace nabízí řadu možností, jak se zapojit a najít si své místo v komunitě. Paní Olina se například nejprve dovolala na linku SPOLU telefonujeme, kterou vede zkušená osobní koučka. Ta klienta podle jeho osobních potřeb přesměruje k dobrovolníkovi s odborným psychologickým či jiným speciálním vzděláním. Odborník se postará o to, aby byl klient v psychické pohodě a připravený na nové kontakty, následně ho předá jednomu z přátel na telefonu, který si s klientem povídá několikrát týdně.

spolu proti samote 3

Spolu

Paní Olina tak našla přátele, kteří o ni mají zájem, vyslechnou ji a pomohou i s vyzvednutím léků či nákupu. Po ukončení jarní karantény se seniorka účastnila veřejného pikniku, koncertu a dalších aktivit, které spolek organizuje. V dobrovolnici Pavlíně, její dceři a manželovi našla novou rodinu, která se o ni stará i nyní, v době druhé pandemické vlny. 

spolu proti samote 2

„Zhruba po měsíci telefonního kontaktu je klient obvykle připravený zapojit se do našich dalších aktivit, kde už se setkává s lidmi v reálném životě,” říká Robert. A rozhodně má z čeho vybírat. V rámci programu SPOLU na piknik dobrovolníci každou letní neděli pořádají veřejný piknik v teplické Zámecké zahradě. SPOLU za kulturou nabízí možnost zapojení do skupinových výprav do kina, divadla a na výstavy, na své si přijdou i milovníci kávy ve SPOLU na kafe.

Partnerství 

Organizace se tak v době karanténního stavu stala přínosným partnerem města Teplice. „Když přišla březnová karanténa, byli jsme připraveni stát se hlavním partnerem města Teplice v pomoci seniorům s nákupy, rouškami, léky a venčením psů. Založení pomocné telefonické linky následovalo hned vzápětí, protože jsme v telefonátech žádajících nákupy slyšeli zoufalství a bezradnost volajících,” uvádí Robert s tím, že dnes má organizace přes třicet skvělých dobrovolníků a odpracované dobrovolnické hodiny počítá na tisíce.

spolu proti samote 4

Nedůvěra a dezinformace

Pracovníci se však kromě ochoty a nadšení setkávají i s projevy nedůvěry vůči dobrovolníkům či s nepochopením činnosti organizace. „Za každého našeho dobrovolníka ručíme a podle zákona o dobrovolnické službě je odborně vyškolený, prověřený a má s námi podepsanou smlouvu o dobrovolnické službě, etický kodex, mlčenlivost a je řádně pojištěný na rizika spojená se svou činností,” ujišťuje Robert, kterého překvapují také nemístné komentáře na adresu neziskových organizací.

spolu proti samote 5

„Setkáváme s větami typu ‚To by mě zajímalo, kde jsou teď všechny ty neziskovky, když všechnu pomoc teď dělají dobrovolníci’. Odpovídáme, že právě ty neziskovky se často starají o koordinaci a vzdělávání dobrovolníků tak, aby ochránily zranitelné potřebné před těmi, kdo by je mohli jakkoliv úmyslně poškodit,” vysvětluje a k dalším dezinformacím o provozování a financování neziskových organizací, které na internetu kolují, dodává: „Jestli máte jakékoliv pochyby, přijďte za mnou a já vám ukážu podrobně, jak naše organizace funguje."

Spolu na Vánoce

Blíží se Vánoce, čas, který osamělému člověku mnohdy přináší ještě více bolesti a smutku. Dobrovolníci z Teplic proto apelují, abychom nezapomínali na své blízké a lidi v okolí. Osvětový projekt SPOLU pečeme přání vyzývá lidi z celého Česka, aby vyrobili vánoční přání a osobně, ale bezpečně, ho předali potřebným. „Mohou tak vznikat zárodky nových vztahů třeba s osamělými sousedy a dalšími lidmi, kteří takové gesto ocení,” říkají organizátoři. „Budeme rádi, když se zároveň přidáte do naší facebookové skupiny a v ní zveřejníte příběh z vašeho tvoření a předávání, samozřejmě s ohledem na diskrétnost k obdarovanému,” vzkazují. Aktivity organizace můžete také podpořit na transparentním účtu č.: 2701658859/2010 nebo zakoupením originálních dárkových předmětů v e-shopu

Foto: Spolu proti samotě