Mobilní appka pomáhá kolemjdoucím plnit přání lidem bez domova

Obrázek: streetchange-small

Psycholog Andrew Siegel téměř denně při návratu z práce v americké Philadelphii procházel kolem různých lidí bez domova, kteří ho na ulici oslovovali s prosbou o drobné. Jak dnes říká, bylo mu to nepříjemné. Přestože by pomohl rád, nechtělo se mu dávat lidem peníze. Nepřišlo mu, že to skutečně může v životě toho kterého člověka něco změnit. A tak přišel s mobilní aplikací StreetChange, díky které vysílají lidé bez domova signál jejím uživatelům, co přesně potřebují a na co kolemjdoucí konkrétně mohou přispět. Do projektu se zpočátku přihlásilo 13 lidí bez domova, 11 z nich už dnes podle organizace na ulici nežije.

 

„Být na ulici není jednoduché. Znamená to probudit se hladový a hladový jít taky spát. Ale tahle věcička mi jídlo zajistila. Díky ní jsem dostal taky oblečení, mohl jsem se osprchovat, takže jo, tahle věc mi tady opravdu pomáhá,“ říká muž bez domova Marcellus, který na ulicích Filadelfie žije už skoro pět let. V ruce přitom svírá malý token. Právě tím vysílá k uživatelům aplikace signál. Oni se tak mohou skrz svůj mobilní telefon seznámit nejen s jeho aktuálními potřebami a cíleně na některou z nich přispět, ale mohou si také prostudovat jeho profil s fotografií i příběhem, jak se na ulici dostal. Klient pak v případě, že se na poptávaný dárek podaří vybrat potřebnou částku, dostane textovou zprávu a může se pro něj zastavit na specializovaném místě. Podmínkou je vždy osobní převzetí, při kterém se zaměstnanci s klientem baví o jeho problémech, snaží se ho motivovat a rozebírají s ním jeho možnosti. 

streetchange 1

Potřeby konkrétních lidí bez domova jsou vždy identifikovány na základě hloubkových rozhovorů a jsou sestaveny tak, aby jejich naplnění mělo nějaký vliv na další rozvoj člověka. Jak říkají pracovníci StreetChange, není to jen o plnění přání, ale o navázání konverzace a dlouhodobější práci s klientem, kterému tak mohou pomoci překlenout jeho aktuální problémy, které se můžou některým zdát z ulice neřešitelné. O tom svědčí i to, že 11 z 13 prvních klientů už na ulici po zapojení do programu nežije. 

Foto: Twitter StreetChange