Warwičtí veslaři jsou skutečným veslařským týmem při warwické univerzitě ve Velké Británii. Letos již po deváté vydávají kalendář, v němž odhalují téměř vše. Ač se od roku 2009, kdy nafotili svůj první kalendář, složení veslařského týmu proměnilo, fotky zůstávají stále působivé a jejich cíl taktéž.
Nový kalendář pro rok 2018 je již v prodeji. Tentokrát vznikal na různých místech Británie a také v prosluněném Španělsku nedaleko Gibraltaru. „Za focením se skrývá mnoho čekání. Spousta času a energie je směřováno k tomu, aby fotky byly dokonalé, takže jsme poté vždycky vyřízení,“ popisují focení veslaři a pokračují: „Kolikrát si myslíme, že je vše v pořádku, pak se ale zjistí, že je třeba list ve špatné pozici a musíme vše fotit znovu.“
Kalendář poukazuje na potřebu postavit se homofobii ve sportu. „Toho jsme chtěli dosáhnout mužskou nahotou, která v naší kultuře zaujímá stále nejisté místo – je v pořádku? Záleží na tom, za jakým účelem je ukazována? Obvykle je mužská nahota prezentována jako „něco provokativního pro ženy s velmi tichým svolením pro gaye,“ vysvětluje motivy focení Angus Malcolm, dvorní fotograf veslařů, a pokračuje: „Rozdíl u našeho projektu spočívá v tom, že ač je kalendář k dispozici mužům i ženám, veslaři byli vždy jednoznační, upřímní a konkrétní ve výzvě gayům, ať si užijí pohled na jejich těla. Poukazují tak na to, že nikdo z nás se nemusí bát sexuality druhých.“
Nahota se stala součástí veslařského týmu. Nejen, že je focení kalendářů baví, ale především se tím snaží zvýšit povědomí o homofobii, která je přítomna v mnoha odvětvích lidských aktivit, sport nevyjímaje, a získat finanční prostředky pro Sport Allies, charitativní projekt, který vzešel právě z jejich kalendářů. „Zjistili jsme, že homofobie ve sportu je víc než problém pro LGBT+ sportovce. Je to jen špička ledovce, která nás všechny ovlivňuje. Sport – především kolektivní sport – je oblast, v níž náš vzdělávací systém prosazuje úzkoprsé genderové stereotypy. Ty pak mnohé z nás tlačí do škatulek, do nichž nepatříme,“ uvádí projekt Sport Allies na svých stránkách.
„Od mužů se očekává, že budou silní, že nebudou brečet, že se vždy budou ovládat. A tenhle projekt ukazuje, že je v pořádku, když jsi zranitelný, fakt na tom nezáleží,“ vyzdvihuje myšlenku projektu veslař Gabriel Alberici.
„Lidé, kteří jsou zaměření proti homosexuálům, bývají často přesvědčeni, že když je jejich homosexuální spoluhráči, kolegové nebo spolužáci uvidí nahé, tak se na ně vrhnou, což je samozřejmě hloupý předsudek, leč bohužel si to stále někdo myslí,“ říká Jaroslav Vávra, český fanoušek warwických veslařů, který jejich počiny sleduje již několik let. „Veslaři dobře vědí, že je nejvíce budou obdivovat právě homosexuální fanoušci. Svými akty říkají, že být nahý není nic špatného, zvláště pokud jde o dobrou věc jako v tomto případě. Zároveň odmítají názor, že nahý muž je něco slabošského, něco méněcenného. I to je důvod, proč se svlékají a i v dokumentech z natáčení při rozhovorech bez jakéhokoli ostychu vystupují nazí. Proto si jich cením. Snaží se odbourat předsudky, které se u heterosexuálů stále leckdy vyskytují,“ dodává Jaroslav.
Ne každý podle samotných veslařů chápe smysl jejich kalendářů, ale podpora nad negativními reakcemi zcela převažuje. „Dostalo se nám úžasné odezvy a podpory od ostatních, což nás nadále motivuje snažit se o změnu,“ říkají veslaři a zdůrazňují, že je pro ně jako pro heterosexuály snazší bojovat za ostatní než za svou identitu.
Mezi věrné fanoušky warwických veslařů patří například britský herec Ian McKellen, čaroděj Gandalf z trilogií Hobit a Pán prstenů, nebo třeba zpěvák Boy George. „Našimi největšími fanoušky jsou ale naše babičky. Dáváme jim naše kalendáře každý rok a moc se jim líbí,“ svěřují se veslaři.
Veslaři svým fanouškům kalendáře přizpůsobují tak, aby fotky nepůsobily vulgárně. „Známe naše publikum, víme, kde jsou naše hranice a víme, čeho chceme dosáhnout. Nikdy bychom proto nenafotili nic, co by z naší práce dělalo porno,“ uvedl v jednom z rozhovorů veslař Tristan.
„Jsou to nádherné umělecké akty,“ chválí kalendáře warwických veslařů Vávra. „Veslaři si uvědomují, že homosexuální sportovci se nemohou cítit šťastně v netolerantním prostředí, i když je ten který sport baví. Homofobie v kolektivním sportu je bohužel stále realitou. Jejich práce ale není určena jen LGBT+ sportovcům, ale i dalším lidem. Poselství je jasné: Nejste sami a zasloužíte si maximální úctu. Je pro nás čest se pro vás svléknout,“ uzavírá Jaroslav.
Foto: FB Warwických veslařů (Angus Malcolm)