K napsání nenávistných hejtů, stejně jako ke každé lidské činnosti, potřebujeme energii. V tomto případě jde ale o energii, která nemá žádný pozitivní přínos. Nad tím se zamysleli zakladatelé projektu Hate Unplugged a rozhodli se negativní energii proměnit v pozitivní. „Člověk k napsání jednoho nenávistného příspěvku na sociální sítě spotřebuje přibližně 1,6 watthodin energie. Ta se skládá z fyzické energie člověka a ze spotřeby zařízení, na kterém svůj příspěvek píše,” přibližuje pro HFC podnikatel Kamil Vacek, zakladatel Nadace Varietas, která podporuje integraci cizinců do české společnosti. „Spolu s odborníky na monitoring sociálních sítí jsme vyvinuli algoritmus, který jsme naučili identifikovat nenávistné příspěvky, a nechali jej pracovat. Denně tak vyfiltruje průměrně 425 hejtů. Od začátku projektu se tak ukazuje, že se na českém internetu ročně spálí v nenávisti minimálně 259 kWh energie,” dodává Vacek.
Jak využít nenávist
„Pakáž zasraná černá vymýtit tuhle špínu ze světa a islám a jemu podobný náboženství postavit mimo zákon.” „Každý chciply negr mi udela velikou radost a když jich je sto, tak krasne usinam!” Tyto a další nenávistné příspěvky zachytil speciální algoritmus vyvinutý pro Hate Unplugged. Projekt je založený na jednoduché myšlence: Lze energii spotřebovanou pro napsání těchto nenávistných příspěvků využít pro něco pozitivního? „V průběhu migrační vlny jsme byli svědky rozdmýchávání nenávisti z mnoha stran. Každý den jsme mohli vidět, s jakou vervou lidé plýtvají svou energií, místo aby své úsilí směřovali na péči o okolí nebo cílenou pomoc, kde je jí potřeba. O to radši jsme proto s Nadací Varietas podpořili projekt Hate Unplugged. Ten virtuálně zpracovává nenávist, stejně jako se třeba virtuálně obchoduje s elektřinou,” říká Vacek.
Vzdělání pro Afriku
Nadace Varietas nyní spolupracuje s organizací Hello World, která podporuje vzdělávání lidí v Ugandě. Hello World instaluje do uprchlických táborů a odlehlých vesnic v Ugandě tzv. Hello Huby. Jde o kiosky, které zajišťují nepřetržitý přístup k internetu a vzdělávacímu softwaru v izolovaných a vyloučených lokalitách. Každý kiosek se skládá z několika dotykových přístrojů a poskytuje také free wifi. Celé zařízení je napájené solární energií a v případě nedostatku slunečního světla lze použít pro dobíjení baterií i lidské síly s využitím šlapacího kola. Organizace Hello World také zajišťuje udržitelnost projektu. Členům komunity zajistí potřebné znalosti a vědomosti, aby se o zařízení dokázali sami postarat, případně si postavit další. „Když se zapojíte do budování, výrazně se pro vás hodnota věcí zvýší,” uvádí organizace na svém webu. Podle dat z pilotní fáze vzdělávacího programu, který nyní poskytuje nepřetržitý přístup k internetu patnácti stům lidí, jsou kiosky využívány po dobu průměrně 19 hodin denně.
Češi pomáhají
Od začátku projektu Hate Unplugged bylo zachyceno téměř 270 tisíc hejtů, což znamená přibližně 440 kWh energie. „Virtuálně vyplýtvanou energii jsme přepočetli na peníze a z prostředků naší nadace pomohli postavit dva Hello Huby, které společnost Hello World aktuálně instaluje v uprchlické osadě Nakivale Refugee Settlement v Ugandě,” říká Kamil Vacek. „Chceme také upozornit na množství internetové nenávisti, která se šíří i po českém internetu. Média věnují pozornost jen těm nejvýraznějším. To, že stovky Čechů denně šíří svou nenávist po internetu, nikdo neřeší. A to chceme změnit,” uzavírá.
Hello Huby jsou prozatím financovány pouze z prostředků Nadace Varietas. Hlavním cílem nadace, kterou založil a financuje Kamil Vacek, je přibližovat přínos cizinců pro českou společnost a zachovat otevřenost České republiky vůči nim. Pokud i vy chcete podpořit přeměnu negativní energie z hejtů v pozitivní pomoc Africe, můžete podpořit přímo organizaci Hello World.
Foto: Project Hello World