„Lidé nevypadají dokonale 24/7,” říká autorka série Instagram versus realita

Obrázek: uvod

V roce 2015 začala finská influencerka zveřejňovat na sociálních sítích fotografie ze svých cvičení. „Veřejně jsem sdílela pouze fitness fotografie, na kterých jsem si protahovala svaly. Všechny byly pořízeny z těch nejlepších úhlů," popsala pětadvacetiletá Sara Puhto. Sama se přitom cítila nejistě, když se porovnávala se snímky ostatních influencerů. „Uvědomila jsem si, že moje sebeprezentace mohla v ostatních vyvolávat podobné pocity," vysvětlila. „Přiznala jsem si, že moje tělo takhle dokonale nevypadá 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a rozhodla jsem se podělit o to, jak ve většině času vypadám.”

V průběhu roku 2016 proto začala zveřejňovat více přirozených fotografií. „Mnozí z nás pózují určitými způsoby, abychom na fotkách vypadali lépe. Když vcucnete bříško, zatnete svaly nebo vyšpulíte zadek, vypadáte na fotkách jinak,“ popsala praktiky, kterých si všímá na Instagramu. Sara poukazuje na to, že ve skutečnosti ale takto nikdo nestojí, takže to není „přesná reprezentace toho, jak někdo vypadá“. „Vždycky jsem srovnávala své tělo s lidmi na Instagramu, kvůli čemuž jsem měla pocit, že moje tělo není dost dobré," přiznala. „Obviňovala jsem se, že dostatečně necvičím nebo špatně jím," doplnila.

Obrázek: hfz-5

Sara se domnívá, že problém spočívá v tom, že jeden typ těla je na sociálních sítích vychvalován jako nejlepší, zatímco ostatní typy jsou upozaďovány. „Zdá se mi, že občas zapomínáme, že nadýmání nebo tuk na břiše jsou úplně normální věci, protože jsme si už zvykli vídat ,dokonalá těla’.” Podle influencerky jsou tyto praktiky kvůli všudypřítomnosti sociálních médií stále škodlivější. „Je těžké neporovnávat se s fotkami, které vidíme na sociálních sítích, když jsme jimi neustále zaplaveni," dodala.

Obrázek: hfz-7

Saře, kterou na Instagramu sleduje přes 400 tisíc uživatelů, píší lidé, kterým její příspěvky pomáhají vypořádat se s nejistotou. „Myslím, že pokud transparentně ukážeme, jak fotografie vznikla, pomůže nám to pochopit, že lidé na zdánlivě dokonalých snímcích takto nevypadají pořád. Umožňuje nám to uvědomit si, že dokonalost, za kterou se honíme, ve skutečnosti neexistuje. Tyto obrázky nejsou realistickým zobrazením těl ani rozmanitosti lidí ve společnosti,“ vysvětlila Puhto. Mnozí lidé se totiž podle ní cítí nejistí a bojí se ukázat svá skutečná těla ze strachu, že budou souzeni a označeni za nehezké. Sara připustila, že i ona se některé dny cítí jako bohyně, ale jindy má pocit, že naprosto selhala. Série Instagram vs. Realita, kterou vytváří, proto pomáhá i jí samotné. „Ve dnech, kdy se necítím dobře, mi pomáhá mít platformu, kde mohu tyto pocity ventilovat a zažít podporu komunity. Miluji to, co dělám, protože mi to dává příležitost propojit se s lidmi na hlubší emocionální úrovni, než byste od náhodných známostí čekali,“ uzavřela.

Obrázek: hfz-1
Obrázek: hfz-2
Obrázek: hfz
Obrázek: hfz-4
Obrázek: hfz-6
Obrázek: hfz-8