Šéf londýnské policie se omluvil LGBT lidem za perzekuci. Policie se v minulosti dopouštěla násilí i šikany

Obrázek: omluva-lgbt

K ojedinělému gestu se uchýlil Sir Mark Rowley, komisař londýnské policie. Veřejně projevil lítost nad zacházením, kterého se britská policie dopouštěla na lidech s menšinovou sexuální orientací či identitou, a za celou policii se jim omluvil. Stal se tak prvním vedoucím policie ve Velké Británii, který se omluvil za perzekuci této komunity.

„Práce londýnské Metropolitní policie byla založena na postupech, které po dlouhá desetiletí vedly k předsudkům a diskriminaci vůči komunitám, na jejichž bezpečnost jsme měli dohlížet, i vůči našim vlastním strážníkům a zaměstnancům,“ připustil Mark Rowley. „Omlouvám se všem komunitám, které jsme našimi chybami z minulosti zklamali, a těším se na vybudování nové Metropolitní policie, takové, na kterou budou moci být všichni Londýňané hrdí a v niž budou mít důvěru,“ dodal Rowley.

Připuštění diskriminace, které se policie dopouštěla, i omluva si vysloužily uznání. „Děkujeme siru Marku Rowleymu za to, že se stal prvním policejním představitelem, který se omluvil. Jeho omluva je průlomovým krokem, který, jak doufáme, podnítí další policejní složky k následování Rowleyho příkladu. Tím, že nakreslil tlustou čáru za minulostí, může posílit důvěru LGBT lidí v policii, kteří se nebudou obávat nahlašovat předsudečné, domácí i sexualizované násilí,“ shrnuje možný pozitivní vliv Rowleyho omluvy Peter Tatchell, představitel kampaně #ApologiseNow, jejímž cílem je získat omluvu světových policejních složek za perzekuci LGBT lidí.

„Požadujeme omluvu veškerých britských policejních složek za perzekuci LGBT komunity, které se v minulosti dopouštěly. Pořádaly razie v barech, klubech, saunách i na soukromých narozeninových oslavách. Strážníci navíc zatýkali stejnopohlavní páry za pouhé polibky, objímání či držení se za ruce,“ stojí v prohlášení nadace Petera Tatchella. Podle něj už se omluvily americké policejní složky, australské i evropské, na vyjádření a omluvu britské policie se dosud čekalo. Rowley doplnil, že omluva od policie nebyla požadovaná za uplatňování tehdejšího práva a za dohled nad dodržováním dříve platných zákonů, ale za svévolné a často nezákonné vymáhání tohoto práva. Policie například poskytovala jména zatčených gayů místním novinám, což vedlo k tomu, že někteří byli vystěhováni z místa svého bydliště i brutálně zbiti. Takového jednání se policie dopouštěla až do 90. let minulého století.

Jak uvádí Tatchell, oficiální omluvu za perzekuci LGBT lidí vydala již dříve i newyorská policie, a to konkrétně za neblaze proslulou razii v podniku Stonewall Inn, k níž došlo v roce 1969. Ze série následných demonstrací za svobodu LGBT lidí vzniklo hnutí za rovná práva lidí s menšinovou sexuální orientací a identitou. Newyorská policie přitom podnikala razie proti LGBT lidem už od počátku 60. let minulého století. Stonewallské nepokoje z přelomu června a července 1969 si dodnes připomínáme měsícem hrdosti, kterým se stal právě červen, a v něm konanými pochody hrdosti a dalšími osvětovými akcemi na podporu práv lidí s menšinovou sexuální orientací a identitou.