Před 10 lety vznikl jeden z největších uprchlických táborů na světě. Za´tarí je domovem až 80 tisíců lidí

Obrázek: 62e28d052

V červenci uplynulo 10 let od otevření uprchlického tábora Za´tarí v Jordánsku. Se svými 80 tisíci obyvateli se stal nejen symbolem syrské uprchlické krize, ale také jedním z největších uprchlických táborů na světě.

Bylo to v roce 2012, kdy téměř 500 Syřanů, kteří prchali před boji v zemi, překročilo hranice do sousedního Jordánska a usadili se na místě, které se během pouhého roku stalo domovem více než 120 000 lidí. Ti zpočátku přebývali ve stanech, které jim věnoval UNHCR. V následujícím roce byly nahrazeny kovovými přístřešky, jejichž životnost se pohybuje mezi 6 a 8 lety. Většina z nich je tedy nyní ve stavu, kdy nutně potřebují opravu. V táboře se stále rostoucím počtem příchozích vznikaly cesty, školy, nemocnice a obchody, které provozovali podnikaví uprchlíci. 

Během doby svého fungování se v tomto jordánském uprchlickém táboře narodilo více než 20 tisíc dětí. Ty tvoří polovinu obyvatel tábora a mnohé z nich nikdy v životě nepřekročily jeho hranice. Veškeré služby pro děti, jako jsou zdravotnická střediska nebo školy, v táboře provozuje jordánské ministerstvo školství. Zdravotní péče je v táboře Za´tarí zdarma a poskytují ji jak mezinárodní, tak místní organizace. Kliniky jsou rozmístěny po celém táboře, aby byly uprchlíkům dostupné, na závažnější případy však nestačí a pacienty je nutné odvézt do nemocnic v okolních městech. 

Voda je vzácným zdrojem v Jordánsku obecně, tím spíš to platí pro Za´tarí. Každý přístřešek v táboře je připojen na rozvod vody, nicméně asi třetina obyvatel uvedla, že jim voda nestačí na pokrytí potřeb. O něco lépe je na tom tábor s elektrickou energií, kterou jim poskytuje solární elektrárna otevřená přímo v táboře v roce 2017. Díky elektřině mohl život jeho obyvatel pokračovat i po setmění a mohly fungovat například obchody. Díky elektřině a osvětlení se zvýšila i bezpečnosti v táboře. Dodávka elektřiny však byla v posledních měsících snížena z 12 na 9 hodin denně.

Obrázek: 62e28cea4

Syrští uprchlíci v Jordánsku mohou získat pracovní povolení, díky kterému mohou pracovat v jakémkoli odvětví otevřeném pro lidi jiné než jordánské národnosti. V současné době však vlastní pracovní povolení pouhá 4 % obyvatel tábora, navíc je dnes těžké získat práci jak pro uprchlíky, tak Jordánce. Vlivem těchto a dalších faktorů jsou v Za´tarí zadlužené až dvě třetiny rodin.

Ačkoli se lidé v táboře domnívají, že v Sýrii dosud stále není bezpečno, většina z nich se chce v budoucnu do Sýrie vrátit. Po návratu domů touží i mladá generace uprchlíků, kteří zemi svého původu nikdy nepoznali. Uprchlíci se snaží udržovat si i v podmínkách uprchlického tábora syrskou kulturu a syrské dědictví.

V současné době žije v táboře Za´tarí asi 80 tisíc uprchlíků, což ho činí největším uprchlickým táborem na Blízkém východě. Po uprchlických táborech Kakuma a Dabáb v Keni je jordánský Za´tarí třetím největším uprchlickým táborem na světě.

Foto: UNHCR