V appce, která je ke stažení pro Android i Apple, jsou zatím první čtyři příběhy. Osudy, o kterých lidé fungující jako živé knihy jezdí osobně vyprávět do škol, jsou v aplikaci převedeny do ilustrovaných komiksů. Uživatel má v různých fázích děje možnost zvolit, jak by se zachoval, a podle toho příběh pokračuje. Díky tomuto interaktivnímu rozhodování není uživatel jen pasivním divákem, ale sám děj aktivně ovlivňuje a vnímá důsledky svých rozhodnutí. Tvůrci aplikace přiznávají, že se volně inspirovali storytellingovou platformou Episode, která je nyní mezi mládeží velmi populární. True Story však navíc nabízí společenský a historický kontext, do něhož každý příběh zasazuje.

V současné chvíli může uživatel prožít příběh Jirky, který po smrti rodičů přišel o střechu nad hlavou, egyptského studenta Kareema, který ze své země utekl před nesvobodou a cenzurou a dnes žije v Česku, příběh znásilnění na středoškolském večírku a život pohledem autistky Natálie.

„Díky aplikaci můžeme příběhy předat i lidem, kteří nežijí ve velkých městech a na osobní setkání Živé knihovny se nedostanou,“ vysvětluje Jiří Bejček, vedoucí oddělení vzdělávání k lidským právům v Amnesty. Tvůrci doufají, že pokud se uživateli příběhy zalíbí, bude chtít objednat návštěvu skutečné Živé knihovny ve své škole nebo se tam rozhodne založit lidskoprávní klub Amnesty. „Teprve uvidíme, jestli aplikaci bude používat především mládež samotná, nebo si ji jako výukový materiál osvojí i vyučující. K příběhům máme vypracované metodiky a vzhledem k tomu, že jeden příběh trvá projít zhruba 15 – 25 minut, ideálně se hodí do vyučovací hodiny,“ dodává Bejček.


Příběhy v True Story budou k dispozici v různých jazycích a postupně budou přibývat. Jejich autorem ale nebude jen Amnesty, organizace chce dát platformu k dispozici i dalším neziskovkám, které mohou přispět vlastními tématy. Výroba jedné true story s různými možnostmi vývoje příběhu však není jednoduchá. Tým Amnesty na každém příběhu strávil zhruba půl roku.